Sinop Üniversitesi öğrencilerinin çevre bilinç düzeyinin araştırılması
Investigation of the environmental conscious level of Sinop University students
  1. Tez No: 578179
  2. Yazar: HASİP AĞIRÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTDİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Çevre Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinin çevre sorunlarına ve çevresel risklere karşı ne kadar duyarlı olduklarını ölçmeye çalışmaktır. Ayrıca üniversite öğrencilerinin çevre konusunda göstermiş oldukları davranışlar ile eğitim gördükleri fakülte/sınıflar arasındaki etkileşim hakkında bilgi sahibi olabilmek amacıyla yapılmıştır. Bu araştırmanın örneklemini Sinop Üniversitesi Eğitim Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, Fen Edebiyat Fakültesi ve Meslek Yüksekokulu öğrencilerinden oluşan 450 gönüllü öğrenciden oluşmuştur. Nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel araştırma deseninin benimsendiği çalışmanın veri toplama araçlarını demografik özellikler anketi ile 24 maddeden oluşan çevre duyarlılığı ölçeği oluşturmaktadır. Çalışmada, katılımcıların yaş, cinsiyet, sınıf ve öğrenim gördükleri program gibi kişisel özelliklerinin çevre duyarlılıklarına ilişkin görüşlerinde fark yaratıp yaratmadığı incelenmiştir. Bu anket aracılığıyla öğrencilerin, çevre duyarlılığı davranışlarına ve örgün eğitim kurumlarında aldıkları çevre eğitiminin yeterliliğine ilişkin görüşleri belirlenmeye çalışılmıştır. Öğrenci görüşlerine göre örgün eğitim kurumlarında hava, su ve toprak kirliliği konusunda yeterli eğitimin verilmediği ve bazı kişisel özelliklere göre öğrencilerin çevre duyarlılıkları arasında fark olup olmadığı araştırma sonuçları arasında yer alır.
Özet (Çeviri)
This study is conducted in an attempt to measure university students' sensitivity levels to environmental issues and risks. Besides, it tries to find out about the interaction between university students' behaviors regarding environment and the faculties/programs they are enrolled in. The participants of this study are 450 students enrolled in Faculty of Education, Faculty of Theology, Faculty of Engineering and Arthitecture, Faculty of Arts and Sciences, and Vocational School at Sinop University. Quantitative research design, more specifically a correlational research design was employed in this study. Data collection instruments consist of demographic survey and 24-item environment sensitivity scale. It was examined whether the participants responses to the environment sensitivity scale differ based on variables such as age, gender, grade and the program. Also, through this questionnaire this study tries to determine students' views on environmental sensitivity behaviors and the adequacy of environmental education they received in formal education institutions. Results show that based on student responses to the questionnaire, there is not enough education given about air, water and soil pollution in formal education institutions and there is a difference between the environmental sensitivity of the students according to some personal characteristics.