Türkiye'de Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'nun kırsal kalkınmaya etkisi
The effect of Agriculture and Rural Development Support Institution on rural development in Turkey
  1. Tez No: 578184
  2. Yazar: MERVE USLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN KANDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Türkiye'de kırdan kente yönelen göç süreci nedeniyle, zaman içinde kırsal nüfus azalırken, büyük kentler aldıkları kitlesel göçler nedeniyle yaşanamaz hale gelmiştir. Dengeli bir kalkınma sürecinin sağlanabilmesi için, kırsal alanların kalkınmasına yönelik etkili proje ve politikaların geliştirilip, hayata geçirilmesi gerekmektedir. Bu çerçevede Türkiye'de, kırsal kalkınmayı desteklemek ve AB'ye uyum süreci amacıyla, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) 2007 yılında kurulmuştur. Bu kapsamda çalışmanın amacı; TKDK'nın tarımsal üretime dolayısıyla kırsal kalkınmaya katkısını ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda çalışma da önce TKDK il koordinatörlüğünün bulunduğu 42 il için kurumun kuruluşu öncesi ve sonrası dönemleri arasında, daha sonra il koordinatörlüğü bulunan 42 il ile bulunmayan 39 il arasında, tarımsal üretim düzeyi açısından fark olup olmadığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Analizler sonucunda TKDK'nın tarımsal üretim düzeyini ele alınan kısa dönemde dahi olumlu etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
While the rural population decreases in time due to migration process from rural to urban in Turkey, large cities became impossible to live in because of mass migrations. In order to provide a balanced development process, efficient projects and policies should be developed and carried out regarding the development of rural areas. In this framework, Agriculture and Rural Development Support Institution (ARDSI) was founded in 2007 in Turkey with the purpose of supporting rural development and EU harmonization process. In this context, the aim of this study is to put forward the contribution of ARDSI towards agricultural production, hence, rural development. In accordance with this purpose, first it was attempted to determine whether or not there is a difference between the pre and post establishment of ARDSI in 42 cities where there are provincial coordinations and the difference between 42 cities with provincial coordinations and 39 cities without provincial coordinations in terms of agricultural production level. As results of the analyses, it was determined that ARDSI positively affects agricultural production level even in a short period