İslam Hukukunda çoraplara mesh
The wiping on socks in Islamic Law
- Tez No: 578200
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET ABDÜLMECİT KARAASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada; Müslüman'ın en önemli ve günlük hayatında en çok yer tutan ibadetine (namaz) maddî ve manevî bakımdan temizlik sağlayan abdest, özellikle de çoraplara mesh edip edilemeyeceği Hz. Peygamber (s.a.s)'in hadisleri doğrultusunda incelenmiştir. Araştırma sonucunda; günümüzde çorap adını verdiğimiz ayak giysilerinin hem tarih boyunca devirden devire hem de örften örfe değiştiğini ve bu değişimin ileride de devam edeceği öngörülmektedir. Bu doğrultuda tartışmaların ve görüş farklılıklarının Müslümanlar arasında ayrışmaya neden olmaması gerektiği ortaya çıkmaktadır. Kuşkusuz önemli olan ibadetin icrasıdır ve bunu sağlamak için İslamiyet'in cevaz verdiği her türlü kolaylıktan yararlanabilmektir. Mesh ile ilgili hadislerin tamamı incelendiğinde görülmektedir ki; Hz. Peygamber (s.a.s), nübüvveti boyunca yaşadığı toplumun örfinde bulunan tüm ayak giysilerine mesh etmiş ve mesh edenlere de cevaz vermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, ablution, which provides material and spiritual cleansing to the most important and daily life of the Muslim, was examined in line with the hadiths of Prophet (SaaS), especially if it can be anointed in socks. As a result of the research, it is envisaged that footwear, which we call socks today, has changed both from cycle to cycle and from pattern to pattern throughout history and this change will continue in the future. In this direction, it becomes clear that debates and differences of opinion should not cause dissociation among Muslims. It is undoubtedly the execution of the worship and it is to be able to take advantage of all the ease with which Islam gives it. When all the hadiths related to Mesh are examined, The Prophet Peace be upon him (PBUH) he has anointed all the foot garments in the tradition of the society in which he lived during his prophethood and has also given cevaz to the anointing people.