Gece vardiyasında çalışan hemşirelerin meme kanseri risk düzeyi ve uyku kalitesi arasındaki ilişkinin belirlenmesi
An assessment on the relationship between breast cancer risk and sleep quality of night shift nursessummary
- Tez No: 578211
- Danışmanlar: DOÇ. MERYEM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi ve Sivas Numune Hastanesi'nin tüm birimlerinde, gece vardiyasında (16: 00-08: 00 saatleri arasında) çalışan hemşirelerin meme kanseri risk düzeyi ile uyku kalitesi arasındaki ilişkiyi belirlemekti. Araştırma kesitsel ve tanımlayıcı tiptedir. Çalışmaya, üç yıldan fazla bir süredir gece vardiyasında çalışan yüz on hemşire katıldı. Veriler anket formu, Meme Kanseri Risk Değerlendirme Formu ve Pittsburg Uyku Kalitesi Endeksi (Sağlık Bakanlığı) kullanılarak ve yüz yüze görüşmelerle toplandı. Normal dağılım gösteren verilerde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma ve t-testi; parametrik olmayan testler ve parametrik olmayan dağılımlar için Pearson Korelasyon testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the relationship between breast cancer risk level and sleep quality in night shift (between 16: 00-08: 00 hours) nurses, working in all units of Sivas Cumhuriyet University Hospital, and of Sivas Numune Hospital. The research is of cross-sectional and descriptive type. One hundred and ten nurses, working night shift for more than three years, participated in the study. Data were collected using questionnaire form, Breast Cancer Risk Assessment Form and Pittsburg Sleep Quality Index (Turkish Ministry of Health). Data were collected by face to face interviews. Number, percentage, mean, and standard deviation, and t-test were used for normally distributed data, while nonparametric tests and Pearson Correlation test were used for non-parametric distributed data.