Gece vardiyasında çalışan hemşirelerde beslenme durumunun saptanması
Determining nutritional status of shift working nurses
  1. Tez No: 433458
  2. Yazar: PINAR GÖKÇE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAHENDE ESİN ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma İstanbul ili İstanbul Tıp Fakültesi'nde görev yapan 18-60 yaş arası vardiyalı çalışan hemşirelerin beslenme durumlarını ve alışkanlıklarını incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma İstanbul Tıp Fakültesi'nde gece vardiyasında çalışan 200 kadın hemşire üzerinde yapılmıştır. Veriler anket form, 1 günlük besin tüketim kaydı ve bazı antropometrik ölçümler (boy uzunluğu, vücut ağırlığı, bel ve kalça çevresi) yapılarak araştırıcı tarafından toplanmıştır. Verilen değerleindirilmesinde SPSS 22.0 istatistik paket programı kullanılmıştır. Değişken olarak yaş grubu kullanılmıştır. Kullanılan değişkenlerde istatistiksel olarak herhangi bir ilişki olup omadığının belirlenebilmesi için Kolmogorov Smirnov Normallik testi, One-Sample T test, Two ındenpendent-Samples test ve Independent- Samples T testleri kullaılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre kadınların yaş ortalaması 33,24, %53,5'i yüksek öğrenim mezunu, %63,5'i evlidir. Kadınların büyük çoğunluğu sigara (%55,5), alkol (%61,5) kullanmamaktadır. Kadınların yaklaşık yarısı (%48,5) günde 3 öğün beslenmektedir. Akşam öğününün diğer öğünlere göre daha düzenli tüketildiği görülmüştür. Kadınlar günde ortala 1,5 lt su tüketmektedir. Kadınların A vitamini tüketimi önerilenden yüksek, B1, B2, B6, E vitamini ve C vitamini alımları önerilenden düşük bulunmuştur. Kadınların yaş gruplarına göre vitamin ve mineral alımları incelendiğinde; yapılan istatistiksel çalışma sonucunda E, B1, B2, B6, C vitamini, fosfor, potasyum, kalsiyum, demir ve lif alımları arasındaki ilişki istatistiksel olarak önemsiz bulunmuştur. Kadınların her gün tercih ettikleri içecekler arasında sudan sonra en yüksek oran %84 ile çay ve %42,5 ile kahvedir. Katılımcıların her gün tükettiği ekmek çeşidi %59,5 ile beyaz ekmektir.
Özet (Çeviri)
İn this study we aimed to investigate nutritional status and habits 18-60 years of age nurses who works at İstanbul Medical Faculty, İstanbul. The research worked on over 200 female nurses who had been working the night shift at İstanbul Medical Faculty. Datas collected by investigators according to questionnaire, one-day food records and some anthropometric measurements (height, weight, waist and hip circumference). For the evaluation data the SPSS 22.0 statistical software package was used. The age groups were used as variables. To determine whether it has any relation statistically used in variables Kolmogorov-Smirnov normality test, One-Sample T test, Two ındenpendent-Samples test and Independent- Samples T test was used. According to results the mean age of women, 33.24, 53.5% of high school graduates, 63.5% are married. The majority of women are using smoke (55.5%) and alcohol (61,5%). Nearly half of the women (48.5%) are fed 3 meals a day. The evening meal was found that compared to other meals consumed more regularly. Women consume 1.5 liters of water per day average. Women's vitamin A consumption was higher than recommended and B1, B2, B6, vitamin E and vitamin C intake was lower than recommended. According to the women's age group examined the vitamin and mineral intake; the results of the statistical study vitamin E, vitamin B1, vitamin B2, vitamin B6, vitamin C, phosphorus, potassium, calcium, iron, and the relationship between fiber intake were statistically insignificant. İn a day after water womens drinks prefers are the highest rate was 42.5% and 84% with tea and coffee. The daily consumption of bread is white bread with 59.5% of participants