Bazı özel band matrisler, sayı dizileri ve özellikleri
Some special band matrices, number sequences and their properties
  1. Tez No: 578212
  2. Yazar: EMRULLAH KIRKLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DİLEK MADEN, DOÇ. DR. FATİH YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Matris kavramı, bilim dünyasında yoğun olarak kullanılmaktadır. Bu kavram aynı zamanda graf teori, sayılar teorisi, diferensiyel denklemler gibi matematiğin de hemen hemen her alanında çok büyük öneme sahiptir. Bu tez altı ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde sayılar ve sayı dizileri, matris kavramı ve graf teori ile ilgili temel tanım ve özellikler verilmiştir. Ardından tezde kullanılan kaynaklar ile ilgili bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde k-tridiagonal k-Toeplitz matrisler tanımlanmış, ardından bu matrislerin determinant, permanent ve özdeğerleri için formüller elde edilmiştir. Üçüncü bölümde alt k-Hessenberg Toeplitz matrisler tanımlanmış, ardından bu matrislerin determinantı ve tersleri elde edilmiştir. Dördüncü bölümde genelleştirilmiş balancing ve Lucas-balancing sayı dizileri tanımlanmış, daha sonra bu sayı dizileri ile ilgili özdeşlikler elde edilmiştir. Bunun yanı sıra özel k-tridiagonal matrisler tanımlanıp, bu matrislerin determinant ve permanent değerleri bu sayı dizilerinin kuvvetleri cinsinden elde edilmiştir. Beşinci bölümde yeni bir graf ailesi tanımlanmış, ardından hafnian fonksiyonu yardımıyla bu graf ailesinin mükemmel eşleme sayısı elde edilmiştir. Daha sonra bu graf ailesinin bazı özel alt aileleri için mükemmel eşleme sayılarının iyi bilinen sayı dizilerinin elemanlarına eşit olduğu gösterilmiş ve bu özel alt graf ailelerinin enerjileri için eşitlik, Laplacian enerjileri için üst sınır elde edilmiştir. Son bölümde ise tezde elde edilen sonuçlar ve öneriler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Matrix concept is intensively used a many area in science. This concept has also a great importance in almost every field of mathematics such as graph theory, number theory, differential equations. The thesis contains six main sections. In the first section, basic and fundamental definitions and properties relating numbers, number sequences, matrix algebra and graph theory and then, informations about the references in the thesis are given. In the second section, k-tridiagonal k-Toeplitz matrices are defined and then, some formulas for determinant, permanent and eigenvalues of this matrix family are obtained. In the third section, lower k-Hessenberg Toeplitz matrices are defined and an algorithm for determinants and inverses of this matrices are obtained. In the fourth section, generalized balancing and Lucas-balancing number sequences are defined and then, some identities for these number sequences are obtained. Also, it is shown that determinants and permanents of some k-tridiagonal matrices is the powers of these numbers. In the fifth section, a new graph family are introduced and then, the eigenvalues of the adjacency and the Laplacian matrix of this graph family are obtained. Moreover, it is shown that the perfect matching number of this graph family equals to special second order recurrence by hafnian method. For some special kinds of this family, it is obtained that the perfect matching number of corresponding graphs equals to some famous number sequences. Also, identities for energies and upper bounds for Laplacian energies of these special graphs are obtained. The final section discusses the results obtained in the thesis with suggestions.