Karl Davidov op.11 'Concerto Allegro'nun teknik incelemesi
Technical examination of Karl Davi̇dov's op. 11 'Concerto Allegro'
  1. Tez No: 578231
  2. Yazar: İREM YÜKSEL OZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OZAN EVRİM TUNCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
19. yüzyıl, dünya müzik tarihine pek çok ünlü Rus besteci katmış olmasının yanı sıra, alanında önemli fakat adı besteci olarak pek duyulmamış viyolonselci Karl Davidov'u da müzik camiasına kazandırmıştır. Bu çalışmada, Davidov'un bestelemiş olduğu Concerto Allegro Op. 11 müzikal ve teknik açıdan incelenmiştir. Eser analizi yöntemi ile yapılmış bu çalışmada literatüre kazandırılmak istenen olgu döneminin en iyi viyolonselcilerinden biri olan Davidov'un yaşamını ve eğitimini, içinde bulunduğu dönem dikkate alınarak, Concerto Allegro'sunu incelemek ve bu eserin icra teknikleri hakkında bilgi vermek ile sınırlıdır. Eserin form analizi yapılmış olup, bu çalışma esnasında viyolonsel icracılarının kayıtlarından yola çıkılarak işitsel olarak ve viyolonsel partisyonu üzerinden incelenmiştir. Çalışma, viyolonsel icracılarının müzikal ve teknik seviyede ilerlemesi açısından onlara kılavuzluk etmek amacı ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
19th century introduced, as well as many Russian composers, Davidov, one of the most important but unheard cellist-composer. In this study, Concerto Allegro Op. 11 by Davidov was analyzed by the technical and musical aspects in order to help all cellists who is willing to improve themselves. The study, which is using technical analysis model, aims to analize Concerto Allegro Op.11 by one of the best cellist of his time, Davidov, including his personel life, education, and the era he lived in. The work was formally analyzed and, during this study, the recordings of the piece was examined also using the cello part. The study was conducted with the aim of providing the cellists information about the Concerto Allegro.