Üniversite öğrencilerinin beden algıları, yeme tutumları ve beden kitle indeksi (BKİ) durumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Evaluating relationship between body image, eating attitude test and body mass index (BMI) in university students
  1. Tez No: 578230
  2. Yazar: MERVE KURBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT ÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Toplumda beslenme alışkanlıklarındaki bozulmaların artmasıyla beraber obeziteden yeme bozukluklarına kadar geniş yelpazede sorunlar ortaya çıkmaya başlamıştır. Bunların yanı sıra görsel medyanın kişilerin beden algılarını etkilemesi de bu sorunların oluşmasında etkili olmuştur. Bu araştırmanın amacı katılımcıların yeme tutumlarını, beden algılarını ve BKİ'lerini etkileyen demogrofik faktörleri belirlemek ve birbirleriyle olan ilişkilerini incelemektir. Bu amaçla 400 üniversite öğrencisine soru formu, Yeme Tutum Testi ve Beden Algısı Ölçeği uygulanmıştır. Yeme Tutum Testi toplam puanın artması yeme tutumundaki kötüleşmeyi gösterirken, Beden Algısı Ölçeği puanının artması pozitif olarak değerlendirilir. Veriler SPSS v22.0 programıyla değerlendirilmiştir. Çalışmaya katılan öğrencilerin % 88'i kadın (n=352) % 12'si erkektir (n=47). Katılımcıların yaş ortalaması 20.82±1.91, BKİ ortalaması 21.85±3.14 olarak bulunmuştur. Cinsiyete göre BKİ değerleri karşılaştırıldığında erkeklerin BKİ değerlerinin kadınlardan anlamlı olarak daha yüksek olduğu saptanmıştır (p0.05). BKİ ile beden algısı arasındaki ilişki incelendiğinde en yüksek beden algısı puanı zayıf olan grupta bulunurken, en düşük beden algısı obez grupta tespit edilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda; yeme tutumunun okunulan bölüm ve yaşam yeri ile, beden algısının cinsiyet, yaşam yeri, anne meslek grubu ve aile gelir durumu ile ilişkili olduğu sonuçları elde edilmiştir. BKİ'nin anormal yeme tutumu ve negatif beden algısı için ortak risk faktörü olduğu gözlemlenmiştir. Ancak kesin sonuçlar elde edilebilmesi için daha fazla erkek ve yaş gruplarında katılımcının yer aldığı benzer çalışmaların yapılmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Very large spectrum of problems ranging from obesity to eating disorders have arisen in association with degeneration of eating habits within the society. Also, visual media interfering with the body images of the individuals had an impact on formation of such problems. The aim of this study is to point out demographic factors influencing eating attitudes, body images and BMIs of the participants, and to evaluate interrelations between those factors. In order to do so, demographic information form, Eating Attitude Test and Body Image Perception Scale were applied to 400 university students. In Eating Attitude Test higher points show worse eating attitude, while higher points in Body Image Perception Scale are correlated with a more positive body image. Data was analysed via SPSS Statistics v22.0 program. %88 (n=352) of subjects were women and %12 (n=47) were men, with their mean age being 20.82±1.91. Mean BMI of all participants was found to be 23.85±3.14.