2000 sonrası süreli dergilerde İslamcı kadının değişimi ve temsili: Nihayet ve Alâ dergileri örnekleri
Islamist women's transformation and representation in post-2000 periodicals: Examples of Nihayet and Alâ journals
  1. Tez No: 578287
  2. Yazar: HANDAN ÇELİKCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN EĞRİBEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Türkiye; 1990'larda başlayan ekonomik ve sosyal değişimi, 2000'lere gelindiğinde siyasi, ekonomik ve sosyal alanlarda belirgin ve daha geniş bir çevreyi içinde alacak bir şekilde yaşamıştır. Türkiye'de yaşanan bu değişim demokratikleşme ve ekonomik kalkınmanın toplumda oluşturduğu etkinin bir sonucu olarak değerlendirilebilir. Yaşanan bu değişim, Türk toplum yapısında kalıplaşmış, katı yargıların kırılmasına neden olmuştur. Bu değişim toplumda yer alan unsurları etkilediği gibi İslamcı kadını da etkilemiş ve İslamcı kadın, fikri ve kültürel anlamda değişim yaşamıştır. Çalışmada bu değişim, Nihayet dergisinin yayın yönetmenliğini Fatma Barbarasoğlu'nun ve yazı işlerini kadın yazarların yaptığı 30 sayısı ve Ala dergisinin 12 sayısı üzerinden incelenmiştir. Nihayet dergisi İslamcı kadının fikirsel anlamda değişimini izleme, Ala dergisi İslamcı kadının gündelik yaşamda tecrübe ettiği değişim izlerinin sürme noktasında esas alınacaktır. Dergi, toplumsal hayata ilişkin güncel olanı yansıtması itibarıyla çalışmanın temel araştırma nesnesi olmuştur. Çalışma için seçilen dergilerin hâlihazırda devam eden yayın faaliyeti olmaları da değişimin sürekliliğinin takibi açısından artı bir kazanım olarak önem kazanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkey has been through a change which started in 90's as an economical and social one and since 00s this change acquired a broader frame with changes in political, economic and social areas. This change encountered in Turkey can be assessed as a result of impact economic development and democratization make in society. This change led to break the strict judgments and stereotypes in Turkish society.This change influenced Islamist women as well as it influenced the other elements of society and Islamist women has been through a process of change in terms of intellectual and cultural means.In this study, this change is examined through the 30 issues of the Nihayet Journal whose editorial director is Fatma Barbarasoğlu and the other writers are female, and 12 issues of Ala Journal. Nihayet journal will be based on monitoring the change of the Islamic woman in the intellectual sense and Ala Journal will be based on the point where the Islamist woman experiences traces of change in daily life. The journal has been the main research object of the study as its qualification of reflecting the current issues in social life.The journals selected for the study are already on-going publishing activities is also an important gain in terms of monitoring the continuity of change.