XXI. yüzyıl perspektifinde Art Deco stilinin tekstil tasarımlarına yansımaları ve yeni öneriler
The reflections of Art Deco style on textile designs in the XXI. century perspective and new suggestions
  1. Tez No: 578286
  2. Yazar: İLAY UYSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEZBAN SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Fine Arts, Art History, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
1920'li yıllarda ortaya çıkan ve 40'lı yılların ortalarına kadar Avrupa ve Amerika'da etkili olan Art Deco stili özellikle Birinci ve İkinci Dünya Savaşı arasında dünyanın birçok yerine yayılmış olan bir üsluptur. İsmini 1925 yılında Fransa'da düzenlenen Exposition Internationale Des Arts Décoratifs at Industries Moderns (Uluslararası Modern Dekoratif ve Endüstriyel Sanatlar Sergisi) sergisinden alan Art Deco stili, başta Art Nouveau akımı olmak üzere Fütürizm, Kübizm, Konstrüktivizm, De Stijl ve Bauhaus gibi sanat akımlarından izler taşımaktadır. Ayrıca Antik Mısır, Aztek ve Meksika kültürlerinden de esinlenen Art Deco; mimari, iç mimari, mobilya, güzel sanatlar, tekstil ve moda alanlarında etkili olmuştur. Konusu“XXI. Yüzyıl Perspektifinde Art Deco Stilinin Tekstil Tasarımlarına Yansımaları ve Yeni Öneriler”olarak belirlenen tez çalışmasında Art Deco stilinin görsel unsurlarının ve dönemin toplumsal koşullarının oluşturduğu çerçeve içerisinde mobilya, mimarlık gibi alanlardaki etkisi göz önüne alınarak Art Deco tekstillerinin özelliklerinin belirlenmesi ve günümüz iç mekân tekstil tasarımlarına yansımalarının ortaya konması amaçlanmıştır. Elde edilen bilgiler ışığında, XXI. yüzyıl perspektifinde Art Deco stiline ait 15 adet özgün iç mekân tekstil tasarımlarından oluşan bir koleksiyon hazırlanmıştır. Daha önceki yıllarda yapılan tez çalışmalarında iç mekân tekstillerine yönelik tasarım önerilerinin bulunmaması, bu konudaki uygulamaları daha da önemli kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Art Deco style, which emerged in the 1920s and was influential in Europe and America until the mid- 40s, was a style that spread throughout the world, especially between the First and Second World War. The Art Deco style, which took its name from the Exposition Internationale Des Arts Décoratifs at Industries Moderns exhibition(International Exhibition of Modern Decorative and Industrial Arts held in France in 1925, bears traces from art movements such as Art Nouveau, Futurism, Cubism, Constructivism, De Stijl and Bauhaus. Additionally Art Deco ,which also inspired by the cultures of Ancient Egypt, Aztec and Mexico, affected architecture, interior design, furniture, fine arts, textiles and fashion area. The aim of thesis is, which subject is“The Reflections Of Art Deco Style On Textile Designs In The XXI. Century Perspective And New Suggestions”, to determine the characteristics of Art Deco textiles by considering the effects of Art Deco style on furniture and architecture in the frame formed by the visual elements of Art Deco style and the social conditions of the period and to reveal the reflections of Art Deco textile designs in today's interior. In light of the information obtained, a collection of 15 original interior textile designs of Art Deco style was prepared in XXI.century perspective. The absence of design suggestions for interior textiles in the thesis studies made in previous years makes the applications in this subject even more important.