İnsani gelişme endeksi ve işsizlik göstergelerinin analizi: Türkiye ekonomisi örneği
Analysis of the human development index and unemployment indicators: The case of Turkish economy
  1. Tez No: 578291
  2. Yazar: NEVZAT KILIÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT AYKIRI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
İnsani Gelişme Endeksi'nin genel teması olarak benimsenen“ulusların gerçek serveti insanlarıdır”kavramından yola çıkarak bu servetin ekonomik ve sosyal katılımını maksimuma çıkarabilmek için istihdam önemli bir göstergedir. Bu nedenle işsizlik ve özellikle genç işsizlikle mücadele her geçen gün önem kazanmaktadır. Bu çalışmada insani gelişme endeksi ile genel işsizlik oranları ve genç işsizlik oranları arasındaki nedensellik ilişkisi, Toda-Yamamoto testi ile Türkiye ekonomisi için analiz edilmeye çalışılmıştır.1990-2017 döneminin incelendiği çalışmada amaçlanan, İnsani Gelişme Endeksi'nin seçilen işsizlik göstergeleri üzerinde bir etkinliğinin olup olmadığını Türkiye ekonomisi özelinde ampirik olarak incelemektir. Ampirik analizde, ilgili dönemdeki yapısal kırılmalar da göz önüne alınmış ve değişkenlerin durağanlık sınaması için Zivot-Andrews Birim Kök Testi kullanılmıştır. Elde edilen ekonometrik bulgular, insani gelişme endeksinin genel işsizlik oranları ve genç işsizlik oranlarındaki değişimler üzerinde bir etkisinin olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Employment is an important indicator in order to maximize the Economic and Social participation of the wealth based on the concept of“people are the real wealth of Nations”which is adopted as the general theme of the Human Developmend Index. For this reason, the Economic politics about Unemployment and especially the young Unemployment is gaining importance every day. In this study, the causal relationship Between the Human development index, overall Unemployment rate and youth Unemployment rate has tried to be analyzed by using Toda-Yamamoto test for Turkish economy. In the study, annual data of related variables for 1990-2017 period are used for Turkish economy and it has been aimed to analyse empirically whether the Human Development Index has an effect on selected Unemployment indicators in Turkish economy. In the empirical analysis, structural breaks in the relevant period has also been taken into account and Zivot-Andrews unit root test has been used for the stability testing of the variables. The econometric findings show that the Human Development Index has no effect on changes in General Unemployment rates and youth Unemployment rates.