Küreselleşmenin kalkınma açısından yoksulluğa etkisi: Yükselen ekonomiler ve Türkiye örneği
The effect of globalization on poverty from development angle: Emerging economies and Turkey cases
- Tez No: 585576
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT SAVRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Son yıllarda küreselleşme yoksulluk ilişkisi iktisat yazınında oldukça tartışılan ve görüş birliğine varılamamış, gündemden düşmeyen konulardandır. Bu çalışmanın amacı; öncelikle küreselleşme ve yoksulluk kavramlarını irdeleyerek Türkiye'nin de içinde yer aldığı, literatürde Yükselen Ekonomiler olarak geçen, iktisadi yapıları birbirine benzeyen ülkeler üzerinde küreselleşmenin yoksulluk üzerindeki etkilerini; panel veri tekniğiyle analiz edip; küreselleşme sürecinde Türkiye'deki yoksulluğu veriler eşliğinde incelemektir. 24 Yükselen Piyasa Ekonomisine uygulanan panel veri analizi sonucunda; analizde kullanılan yoksulluk göstergelerinden sağlık, eğitim harcamaları ve yoksulluk sınırı olarak analize dahil edilen milli gelirle küreselleşmenin negatif korelasyon içinde olduğu görülmüştür. Ayrıca çok boyutlu yoksulluk endeksi olarak analizde kullanılan İnsani Gelişme Endeksi (İGE) ile küreselleşme arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. 1970'li yıllarda gelişmiş ülkelerde pazarların doyuma ulaşmasıyla durgunluğa giren gelişmiş ülke ekonomileri ve sonrasında petrol şoklarıyla başlayan ekonomik krizin küresel niteliğe dönüşmesine karşın Refah Devleti uygulamalarının krizlere reçete olamamasıyla, önce gelişmiş ülkelerde sonra da gelişmekte olan ülkelerde neo-liberal ekonomi politikaları uygulanmaya başlamıştır. Türkiye ekonomisi de; 24 Ocak 1980'de alınan 24 Ocak“İstikrar Kararları”paketiyle ekonomisini dış pazarlara açarak, ithal ikameci sanayileşme politikalarından ihracata dayalı sanayileşme politikalarına geçmiştir. Türkiye; 1980 sonrası uluslararası piyasalara entegre olma sürecinde; ekonomisinde pek çok yapısal değişikliğe gitmiş; kamu sektöründe özelleştirme, işgücü piyasalarında esnek istihdam uygulamaya başlanmış ve dalgalı bir seyir izleyen ekonomik büyüme ve artan bir eğilim çizen işsizlikle karşılaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the relationship between globalization and poverty is one of the topics that has been discussed in the economic literature and has not been reached consensus and it has been one of the issues in the agenda. The aim of this study; primarily by examining the concepts of globalization and poverty that includes Turkey as well, it is accepted as Emerging Economies in the literature, analyzing the impact of globalization on poverty in countries with similar economic structures by panel data analysis, the aim is to examine the poverty in Turkey which is accompanied by data in the process of globalization. As a result of panel data analysis that applied to 24 Emerging Market Economies; among the poverty indicators used in the analysis, health, education expenditures, and national income included in the analysis as a poverty line were found negatively correlated with globalization. In addition; human development index (HDI) as a multidimensional poverty index was used in the analysis and there was no correlation between HDI and globalization. Neo-liberal economic policies started to be implemented in developed countries and then in developing countries, since the Welfare State practices could not be prescribed for crises, although the economies of developed countries that entered into recession in the 1970s with the saturation of markets in developed countries and the economic crisis that started with oil shocks turned into a global quality. Turkey's economy as well; with the January 24“Stabilization Decisions”package taken on January 24, 1980, it opened its economy to foreign markets and transferred from import-substitution industrialization policies to export-based industrialization policies. Turkey; in the process of integration to international markets after 1980; has gone through many structural changes in its economy; and it has been started to apply privatization in the public, flexible employment in labor markets and fluctuating economic growth and increasing unemployment were observed.