Lise öğrencilerinin beslenme davranışları, ortoreksiya nervoza ve obsesif kompulsif bozukluk ilişkisi
Nutrition behavior of high school students, relationship between orthorexia nervosa and obsessive compulsive disorder
- Tez No: 578297
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN AKPINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Adolesan dönem beslenmesini birçok faktör etkilemekte, adolesanlar obezite ya da yeme bozukluklarıyla karşımıza gelmektedir. Bu çalışmanın amacı lise öğrencilerinin beslenme davranışları hakkında bilgi sahibi olmak, ortoreksiya nervoza ve obsesif kompulsif bozukluk düzeylerini belirlemek, ortoreksiya nervoza ile obsesif kompulsif bozukluk hastalıkları arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Yöntem: Çalışmamıza 1 Ekim 2018 - 1 Mayıs 2019 tarihleri arasında çalışmaya katılmayı kabul eden Adana ilinde lise ve dengi okullarda eğitim gören 755 öğrenci katılmıştır. Bu çalışma kapsamında katılımcılara Sosyodemografik Bilgi Formu, ORTO-15 Ölçeği ve Maudsley Obsesif Kompulsif Envanteri uygulanmıştır. Bulgular: Araştırmaya 285 (% 37,7) erkek, 470 (% 62,3) kız öğrenci katılmıştır. Çalışmamıza katılan öğrencilerin % 14,7'sinin ortorektik eğilim gösterdiği, % 44,5'inin OKB açısından yüksek risk grubunda olduğu bulunmuştur. Çalışmamızda yaş, cinsiyet, lise yılı, BKİ, kronik hastalık, sigara kullanımı ve anne eğitim düzeyi değişkenleriyle kişilerin ortorektik eğilimi arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: Many factors affect adolescent nutrition, adolescents are faced with obesity or eating disorders. The aim of this study was to have knowledge about nutritional behaviors of high school students, to determine the levels of orthorexia nervosa and obsessive-compulsive disorder (OCD), and to assess the relationship between orthorexia nervosa and obsessive-compulsive disorder. Method: Our sample was seven hundred and fifty-five high school students in Adana province. The study was performed between 1 October 2018 - 1 May 2019. Sociodemographic Information Form, ORTO-15 Scale and Maudsley Obsessive Compulsive Inventory were used. Results: Of students two hundred and eighty-five (37.7%) were male and 470 (62.3%) were female. It was found that 14.7% of the students participating in our study had orthorectic tendency and 44.5% were in high risk group for OCD. In our study, there was no significant relationship between age, gender, school grade, BMI, chronic disease, smoking behaviour and maternal education status and orthorectic tendency of the participants (p>0.05).