Hemşirelerin sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının belirlenmesi
Defining healthy lifestyle behaviours of nurses
- Tez No: 578298
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİMGE ZEYNELOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Araştırma, hemşirelerin sağlıklı yaşam biçimi davranışlarını ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde çalışan 748 hemşire oluşturmuştur. Örneklem seçilmeksizin evren örneklem olarak kabul edilmiş ve 350 hemşireye ulaşılmıştır. Veri toplama aracı olarak, anket formu ile“Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II (SYBDÖII)”(Cronbach Alfa Güvenirlik Katsayısı 0.92) kullanılmıştır. Anket formu iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; hemşirelerin sosyo-demografik özellikleri; ikinci bölümde hemşirelerin sağlıklı yaşam biçimi davranışlarını etkileyebileceği düşünülen faktörlere yönelik sorular yer almaktadır. Anket formu ile SYBDÖII 15 Mart–23 Mayıs 2018 tarihleri arasında uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS for Windows 25 bilgisayar programında; ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerler ile yüzdelik sayılar, t-testi, Oneway Anova, Kruskal Wallis testi kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was held as supplementary to define healthy lifestyle behaviours of nurses and factors affecting them. 748 nurses who are working at Dicle University Medicine Faculty constituted the frame of research. The frame was admitted as sample without choosing any sample and 350 nurses were reached. Questionnare form and 'Healthy lifestyle Behaviour Scale II' was used for data collection. Questionnare form consisted of two parts. At the first part there were questions about social-demographic characteristics of nurses and at the second part factors that were thought effecting healthy lifestyle behaviours of nurses. Questionnare form and 'Healthy lifestyle Behaviour Scale II' was implemented on 15 March-23 May 2018. Data collected from research was evaluated by SPSS for Windows 25 computer programme using average, minimum and maximum values, percentage numbers, t-test, Oneway Anova,Kruskal Wallis test. It was defined that differences between 'Healthy lifestyle Behaviour Scale II' point average and nurses' age, education background, contentment of their profession, stress caused by their profession, having chronical ilneses as important statistically. As a result, it was detected that the highest point was from moral development (average point was 14.32±4.97), the lowest point was from physical activity sub-dimension (average point was 23.18±5.05) and the healthy lifestyle behaviours of nurses were at medium level (average point was 114.08±21.10)