Sağlık çalışanlarının aşı reddi konusundaki fikirleri ve tutumları
Health Workers' Opinions and Attitudes on Vaccine Rejection
- Tez No: 578296
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAİME ERGEN DİBEKLİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
AMAÇ:Koruyucu sağlık hizmetlerinin temel öğelerinden olan aşılarla ilgili kararsızlık ve aşı reddi kavramları, aşıların tarihi kadar eski olup, son yıllarda artan iletişim araçları nedeniyle, daha geniş kitlelere ulaşmıştır. Çalışmamızda, toplum sağlığını tehdit eden bu probleme sağlık çalışanlarının yaklaşımlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. YÖNTEM: Çalışmamızda, tarafımızca literatür taranarak elde edilen 21 sorudan oluşan anket formumuz, sosyal medya aracılığı ile Türkiye' nin farklı illerinde çalışmakta olan ve hekim olduğu doğrulanmış sağlık çalışanlarına, basılı anket formlarının dağıtılması yöntemi ile Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hastanesi' nde çalışmakta olan hekim dışı sağlık çalışanlarına uygulandı. Örneklem büyüklüğü, çalışmaya başlanmadan önce %80 güven aralığında ve standart sapma değeri 0,05 olarak benzer çalışmalara göre hesaplandığında 400 olarak bulundu. Anket formlarında cevapları eksik/tutarsız bulunanların çalışma dışında bırakılması planlandı. BULGULAR: Çalışmamıza katılan sağlık çalışanlarının verdikleri cevaplar istatistiksel olarak değerlendirdi. Katılımcıların büyük oranda rutin aşı takvimindeki aşıları önerdiği, henüz yeni sayılabilecek HPV aşısı gibi takvim dışı aşılar açısından ise çekincelere sahip oldukları görüldü. Ailelerin aşı reddini önleme konusunda ise, sosyal medyanın, parasal ve hukuki yaptırımların etkili olabileceğini düşündükleri görüldü. SONUÇ: Çalışmamızın en önemli özelliği, ülkemizde aşı reddi konusunu sağlık çalışanları açısından ele alan en yeni ve geniş katılımlı çalışmalardan birisi olmasıdır. Bu alanda yapılacak yeni, daha geniş kapsamlı çalışmalar ile koruyucu sağlık hizmetlerinin temelini oluşturan aşıların reddi konusunda önemli adımlar atılmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
AIM: The concepts of instability and vaccine rejection related to vaccines, which are the basic elements of preventive health services, are as old as the history of vaccines and have reached a wider mass due to the increasing communication tools in recent years. In this study, it was aimed to evaluate the approaches of health professionals to this problem that threatens public health. METHOD: In our study, our survey form consisting of 21 questions obtained by scanning the literature was applied to health workers who were confirmed to be physicians in different cities of Turkey via social media and to non-physician health workers who were working at Kütahya University of Health Sciences Hospital by distributing printed questionnaire forms in writing. The sample size was found to be 400 when compared to similar studies in the 80% confidence interval and a standard deviation of 0.05 before the study was started. Those whose answers were found to be missing/inconsistent on the survey forms were scheduled to be excluded from the study. FINDINGS: Health care workers who participated in our study statistically evaluated their responses. Participants were seen to have reservations about off-the-schedule vaccines, such as the HPV vaccine, which is considered new, although they were largely recommended on the routine vaccination schedule. Health workers thought social media, monetary and legal sanctions could be effective when it comes to preventing families from being denied the vaccine. RESULT: The most important feature of our study is that it is one of the most recent and widely attended studies that address the issue of vaccine rejection in our country from the point of view of health workers. New, more comprehensive studies in this area will lead to significant steps in the denial of vaccines that form the basis of preventive health services.