Türk televizyon dizi ve filmlerinin ülke imajına ve seyahat etme eğilimine etkisi: Kazakistan örneği
Türk televizyon dizi ve filmlerinin ülke i̇majina ve seyahat etme eğilimine etkisi: Kazakistan örneği
  1. Tez No: 578310
  2. Yazar: AİDANA ABİSHEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Günümüzde televizyon dizi ve filmleri ülke tanıtımı ve pazarlamada etkin olarak kullanılmaya başlanmıştır. İnsanların duygu, tutum, inanç ve davranışlarını etkileme gücüne sahip olan televizyon dizi ve filmler aracılığıyla izleyicilerin zihninde belirli bir bölge ile ilgili imaj yaratarak, tatil tercihlerine etki etmek mümkündür. Film turizmi olarak anılan bu yöntemi kullanan ülkelerde hem yıllık turist sayılarında hem de ekonomik gelirlerinde belirgin artışlar gözlemlenmektedir. Son dönemde Türk yapımı televizyon dizi ve filmleri dünyanın birçok ülkesinde yayınlanmakla birlikte izleyiciler tarafından büyük ilgi görmektedir. Film ve dizilerde geçen hikaye ve öyküler sayesinde izleyicilerin Türklerin yaşam tarzı, tarihi, dini ve kültürünü öğrendikleri, çekim yerleri sayesinde ise Türkiye'nin güzel manzara ve coğrafyasını tanıdıkları düşünülmektedir. Bu bağlamda çalışmanın odak noktası olarak Türk televizyon dizi ve filmlerinin severek izlendiği Orta Asya ülkelerinin biri olan Kazakistan seçilmiştir. Yapılan çalışma, Türk televizyon dizi ve filmlerinin Kazak turistlerin Türkiye ile ilgili imajın oluşumunu ve Türkiye'yi ziyaret etme isteklerini etkileyip etkilemediğini saptamayı amaçlanmaktadır. Araştırmanın verileri, Kazakistan'ın Almatı, Pavlodar ve Turkistan şehirlerinin yerel halkına uygulanan anketler aracılığıyla elde edilmiştir. Anket uygulamasında toplam 407 katılımcılının cevapları değerlendirilmiştir. Verileri analiz etmek için açıklayıcı faktör analizi (AFA), t- testi, varyans analizi (ANOVA), Korelasyon ve Regresyon analizleri uygulanmıştır. Ankette kullanılan ölçeğin güvenirliğini tespit etmek için yapılan AFA testinin sonuçlarına göre ölçeğin kaliteli, güvenilir ve geçerli olduğunu anlaşılmaktadır. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre Kazak turistlerin Türkiye ile ilgili bir imaj sahibi olmalarında ve Türkiye'yi ziyaret etmelerinde Türk televizyon dizi ve filmlerinin önemli bir rol oynadığı görülmektedir. Bununla birlikte, dizi ve filmlerin Türk kültürünü, dinini ve dilini öğrenmekte de etkili olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, Kazak turistlerinin Türk film ve dizilerinin çekildiği destinasyonları ziyaret etme istekleri cinsiyet, eğitim durumu, aylık gelir, milliyet, mesleklere göre farklılık gösterdiği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, television series and movies are being used effectively in the promotion and marketing of the country. Television series and films, which have the power to influence people's emotions, attitudes, beliefs and behaviors, create an image of a region present in the minds of viewers and influence holiday preferences. In countries that use this method, which is called film tourism, there is a significant increase in both the number of tourists and their economic incomes. Recently, Turkish TV series and films have been broadcasted in many countries around the world and have attracted great interest from the audience. The audience learns the lifestyle, history, religion and culture of the Turks through the stories shown in the movies and series although learns the beautiful landscape and geography in Turkey through the places where filmed the movie and series. In this context, Kazakhstan was chosen as the focus of the study because of his one of the Central Asian countries where Turkish television serials and movies were watched with pleasure. This study intended to determine whether Turkish television series and movies influence the formation of the Turkey's image on Kazakh tourists and their requests to visit Turkey. The data of the research was obtained through surveys applied to local people of Almaty, Pavlodar and Turkistan cities of Kazakhstan. The survey was conducted among 407 participants and all answers were evaluated. To analyze the data, explanatory factor analysis (AFA), t-test variance analysis (ANOVA), Correlation and Regression analyzes were applied. According to the results of the AFA test conducted to determine the reliability of the scale used in the questionnaire, it is understood that the scale is of high quality, reliable and valid. According to the results of the study, is understood that Turkish television series and movies have an important role in the Kazakh tourists to have an image about Turkey and to visit Turkey. In addition, the series and films were found to be effective in learning Turkish culture, religion and language. In addition, it is understood that Kazakh tourists' desire to visit the destinations where Turkish films and TV series were shot varies according to gender, educational background, monthly income, nationality and occupations.