Cumhuriyet'in ilk yıllarında Bergama'da sosyo kültürel hayat ve Osman Bayatlı
The social-culturallife in Bergama in the first years of the repuplic and Osman Bayatlı
  1. Tez No: 578311
  2. Yazar: SENEM CEYLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜRKAN BAŞYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Osman Bayatlı, Bergama'da yaptığı çalışmalarla adından söz ettirmiş ve bugün UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan bu tarihi kentin bu hale gelmesinde ciddi emekleri olmuş bir isimdir.“Cumhuriyet'in İlk Yıllarında Bergama ve Osman Bayatlı”adlı tez çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Bergama'nın tarih sahnesindeki dönemleri ele alınmıştır. Hangi dönemleri geçirmiş, hangi kültürleri ağırlamış gibi bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde ise Osman Bayatlı' nın ailesi, eğitimi, evliliği, şahsiyeti ve kişiliği, öğretmenlik hayatı, müze müdürlüğündeki görevi, halkevi müdürlüğü dönemi, kermesteki çalışmaları, kitapları ve makaleleri ele alınmıştır. Osman Bayatlı, 1892 yılında Manisa Kırkağaç'ta doğdu. 1913 yılında İzmir Öğretmen Okulundan mezun olmuştur. Çeşitli ilçelerde öğretmenlik ve müdürlük yaptıktan sonra Bergama'dan ayrılmak istememesi üzerine istifa etmiş ve müze alanında çalışmalara başlamıştır. Bergamalı bir ailenin kızı olan Payende Harputlu ile evlenmiştir. Araştırmayı, okumayı ve edindiği bilgileri derlemeyi seven Osman Bayatlı Bergama'ya dair birçok eser meydana getirmiştir. Üçüncü bölümde ise ölümünden sonra ona minnet borcunu ödemek isteyen Bergamalıların onu anmak için yaptıkları etkinliklere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Osman Bayatlı is an author who is renowned for his studies and today has a significant effort in this historical town's improvement particapating in UNESCO World Heritage Ust. My thesis study“Bergama in the first years of the Republic and Osman Bayatlı”has three parts. In the first part, we deal with Osman Bayatlı's family, education, marriage, personality, experience as a teacher, duty in museum management, period of community centre management, Works in kermes, boks and articles. Osman Bayatlı was born in Manisa, Kırkağaç in 1892. He graduated from İzmir Teacher's Training School in 1913. After working as a teacher and manager in various districts, he resigned because he didn't want to leave Bergama and started working in the field of museums. He married Payende Harputlu who was a daughter of a family who was from Bergama. Osman Bayatlı, who loved researching, reading and collecting the information he gained, created a lot of works abautBergama. In the third part, we deal with the activities done by the Bergama public to commemorate him after his death.