Konya Koyunoğlu Müzesi arşiv fotoğraflarından 1950-1970 yılları arası kadın giyimlerinin incelenmesi
Examination of women's clothing between 1950 and 1970 from the archieve photos of kKonya Koyunoğlu Museum
  1. Tez No: 578329
  2. Yazar: ÇİĞDEM AKIN ÜNALDI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİYASE ÇAĞDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Halk Bilimi (Folklor), Müzecilik, Clothing Industry, Folklore, Museology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 416
Özet
Bu araştırmada, Konya Koyunoğlu Müzesi Arşiv fotoğraflarından 1950-1970 yılları arası kadın giyimlerinin incelenmesi konu olarak seçilmiştir. Konya Koyunoğlu Müzesi arşivinden alınan 100 adet kadın giyimleri fotoğrafları incelenmiştir. 1950-1970 yılları arası kadın giyimlerinin model kesim ve süsleme özellikleri açısından incelenmesiyle araştırmaya yön verilmiştir. İncelenen 100 adet kadın giyimleri fotoğrafları için gözlem fişleri oluşturulmuştur. Gözlem fişlerinden elde edilen bilgiler tablolara aktarılmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde araştırmanın konusu, amaç, alt amaçlar, araştırmanın önemi sayıltılar ve sınırlılıklara yer verilmiştir. İkinci bölümünde giyimin tanımı, kadın giyiminin tanımı, önemi, tarihçesi, sınıflandırılması, modanın tanımı, önemi, tarihçesi, moda tasarımının tanımından bahsedilmiştir. Araştırmanın üçüncü bölümünde araştırmanın yöntemi modeli evren ve örneklem verilerin toplanması ve veri analizi açıklanmıştır. Araştırmanın dördüncü bölümünde bulgulara yer verilmiştir. Konya Koyunoğlu Müzesi arşivinden alınan 100 adet 1950-1970 yılları arası kadın giyimleri fotoğrafları incelenmiştir. Fotoğraflar için gözlem fişleri doldurulmuştur. Kadın giyimlerinin model kesim süsleme özellikleri belirlenmiştir. Gözlem fişlerinden elde edilen bilgiler doğrultusunda tablolar oluşturulmuştur. Tablolar yorumlanmıştır. Araştırmanın son bölümünde, bulgular doğrultusunda tablolardan elde edilen verilerle sonuca ulaşılmaya çalışılmıştır. Konu ile ilgili bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been selected as topic the examination of the women's clothing 1950-1970 from the photos of Konya Koyunoğlu Museum. 100 photos taken from the archive of Konya Koyunoğlu have been examined. The study has been directed by examining women's clothing between 1950 and 1970 in terms of pattern cutting and adornment characteristics. Observation slips have been created for 100 women's clothing photos examined. The data obtained from the observation slips have been tabularized. In the first part of the study, the research object, objective, sub-objectives, importance of study, premises and limitations are included. In the second part, the women's clothing's definition, importance, history, classification, and the fashion's definition, importance, history, and also definition of fashion design are discussed. In the third part of the study, research method, model, target population and collection of sample data and data analysis are explained. In the fourth part of the study, findings are included. 100 photos taken from the archive of Konya Koyunoğlu Museum have been examined. Observation slips have been completed for the photos. Tables have been created in the direction of information obtained from observation slips. Tables have been interpreted. And in the last part of the study, it is tried to reach a result with the data obtained in the direction of findings. Some suggestions were made about the subject.