Risk sermayesi ve Türkiye uygulaması
Venture capital and Turkey application
- Tez No: 578372
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TARGAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma da risk sermayesi kavramı kapsamlı bir şekilde ele alınarak Dünya ve Türkiye uygulaması incelenmiştir. Bu çerçevede risk sermayesinin tanımı, özellikleri ve işleyişi hakkında bilgi verilmiştir. Dünya da risk sermayesi finansman modelinin ortaya çıkışı incelenmiş ve ülke örnekleri analiz edilmiştir. Risk sermayedarı girişimci şirkete yatırımı gerçekleştirirken aldığı riskler, yatırımdan sonra gerçekleştirdiği yatırım aşamaları ve fon kaynakları açıklanmıştır. Risk sermayesi modelinin yatırım aşamaları, girişimci şirketler ile gerçekleştirdikleri ortaklık neticesinde kullandıkları finansman türleri açıklanmıştır. Risk sermayesi ülke örnekleri kapsamında Türkiye uygulaması incelenmiştir. Risk sermayesinin Türkiye'deki yasal altyapısı, işleyişi analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the concept of risk capital in a comprehensive manner by considering the application of the World and Turkey were examined. In this framework, information about the definition, characteristics and operation of venture capital is given. The emergence of the venture capital financing model in the world was examined and the country samples were analyzed. Risks taken from the venture capital entrepreneur company and the investment phases and sources of funds that were made after the investment were explained. The investment phases of the venture capital model and the types of financing they use as a result of their partnership with entrepreneur companies are explained. Turkey within the scope of the venture capital practice samples were analyzed countries. legal infrastructure of venture capital in Turkey, the operation was analyzed