Türkiye'de işletmelerin yatırım projelerinin finansmanı ve sermaye bütçeleri üzerine bir araştırma
- Tez No: 21106
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖZDEMİR AKMUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Faydaları bir yıldan daha uzun süreli olan sermaye harcamalarıyla (Sabit değer yatırımlarıyle) ilgili planları yatırım (sermaye) bütçeleri ile birleştirilebilmekte ve teklif edilen sermaye harcamalarının değerlendirilme süreci, yatırım (sermaye) bütçelemesi olarak ifade edilmektedir. Sabit değerlere yapılacak yatırımların sermaye harcama planlarının değerlendirilmesi, işletmenin gelecekteki başarısı açısından stratejik önem taşır, çünkü bir işletmenin gelecekteki başarısını, kârlılığını, verimliliğini saptayacak en önemli faktörlerden biri, uygulamasına başlanan veya gerçekleştirilmesi öngörülen yatırımlar olmaktadır. Yatırım projelerinin değerlendirilmesinde temel alınan veriler genellikle geleceğe ait tahminlerdir. Bu bakımdan yatırım kararlarının alınması aşamasında, bir yandan çok dikkatli hesap ve tahminlerin yapılması, öte yandan elde edilen bilgilerin sistemli bir biçimde analiz edilmesi ve değerlendirilmesi gereklidir. Bir yatırım projesinin değerlendirilmesi başlıca teknik fizibilite analizi, ekonomik değerlendirme ve finansal değerlendirme olmak üzere Uç ana kısımda gerçekleştirilir. Yatırım projelerinin değerlendirilmesinde esas alınan ve kararı belirleyici bir oran olan sermaye maliyeti oranı, bir işletmenin sermaye yapısını oluşturan sermaye unsurlarının maliyetinden oluşan bir orandır. Bu unsurlar; yabancı sermaye ve özkaynak sermayesi şeklinde iki sınıf altında toplanır ve her sınıf altında da çeşitli hakları temsil eden sermaye unsurları bulunur. Dolayısıyla toplam sermaye maliyetine ulaşmak içinöncelikle sermaye kaynaklarının herbirinin maliyetinin ölçülmesi gerekir. Bilindiği gibi hemen, hemen her yatırım projesi farklı derecede bir risk taşımaktadır. Bu yüzden değerlendirmede ayrıca, riski de nicel olarak ölçmek ve yatırımlar arasında risk farklılığını gidererek aynı şartlarda birbirleriyle karşılaştırılabilir hale getirmek gerekmektedir. Aynı şekilde; kısaca paranın satın alma gücünün azalması şeklinde ortaya çıkan enflasyon olgusunu da göz ardı etmemek, özellikle ülkemizde var olan yüksek enflasyonist koşullarda yatırım projelerinin değerlendirilmesi hususuna da çok dikkat etmek gerekmektedir. Kıt kaynakların rasyonel kullanımı, yatırımların risk ve kârlılık kriterlerine göre yapılması ile mümkündür. Oysa Türkiye'nin en büyük 500 firması içerisinde yaklaşık olarak 400 tanesinin yer aldığı özel sektör firmalarından, imâlat sektöründe faaliyette bulunanlar arasında yaptığımız araştırma sonuçlarına göre firmaların büyük bir kısmının, yatırım projelerinin değerlendirilmesinde, (% 64) risk faktörünü göz önünde bulunduran değerlendirme yöntemlerini kullanmadıkları belirlenmiştir. Ayrıca bu firmaların oldukça önemli bir orandaki kısmının paranın zaman değerini gözönünde bulunduran, net bugünkü değer (NBD), iç kârlılık oranı (1K0), yıllık eşdeğer maliyet yöntemi ve kârlılık endeksi gibi yöntemleri bile kullanmadıkları (.% 36), çoğunlukla geri ödeme yöntemi ile yatırım projelerini değerlendirdikleri (ankete yanıt verenlerin % 71' i) saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
I I I SUMMARY The plans concerning the capital expenses (stable value investments) whose utilities last longer than one year are being joined with investment (capital) budgets and the evaluation procese of the proposed capital expenses are defined as investment (capital) budgeting. The evaluation of the capital expense plans of the investment that will be made to the stable values has a strategic importance from the point of view of investments future success. Because, one of the most important factors that will determine the future success, profitability, and productivity of an investment, is the investment whose application is started and realization is intended. The data which are considered as the basis for the evaluation of investment projects are usually the future estimations. For this reason, at the stage of investment decision making, it is necessary on the one hand to make very careful calculations and estimations and on the other that the obtained knowledge is systematically analysed and evaluated. The evaluation of an investment project is basicly realized in three main groups which are, technical feasibility analysis, economic evaluation and financial evaluation. The capital cost ratio which is the decision determiner and taken as a basis in the evaluation of investment project, is a ratio that constitutes the cost of capital elements which form the capital structure of a business. These elements are divided into two classes as foreign capital and equity capital and in each class are the capital elements that represents various rights. ThusIV primarily the cost of each capital resource should be measured in order to obtain the total capital cost. As we all know, nearly every investment project has a different amount of risk. For this reason, it is also necessary to measure the risk quantity in evaluation and make the investments comparable under the same conditions with each other by removing the risk difference in them. In the same way, briefly, we shouldn't overlook the inflation which appears with the decrease of the purchasing power of money, and especially we should be careful about the investment project evaluation which in our country exist under the conditions of high inflation. The rational use of the scarce resources is possible when the investments are made according to the risk and profitability criteria. However according to the results of the research that was made among the firms that have activities in the production sector, of about 400 private sector firms among Turkey's 500 biggest firms, It is determinied that the majority of the firms do not use the evaluation methods which consider ( 64 %) risk factor, in the evaluation of their investment projects. It is also spotted that the majority of the firms (36 %) do not even use the methods like net present value (NPV), internal rate of return (IRR), annual equivalent cost method and profitablity index, which consider the time value of money, and they evaluate their investment projects mostly by back payment method (71 % of the ones participating in the inquiry).