Muhammed Abdullah Draz'da din ve ahlak
Religion and morality in Muhammed Abdullah Draz
- Tez No: 578376
- Danışmanlar: PROF. DR. RUHATTİN YAZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mantık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma düşünce tarihinin önde gelen ilim adamlarından Muhammed Abdullah Draz'ın, din ve ahlâk görüşlerini ele almaktadır. İnsanın mutluluğunu, faydasını amaç edinen din ve ahlâk kavramları, tarihinbirçok aşamasında, düşünürler tarafından önemle ele alınmıştır. Bukavramlar, her dönem farklı düşüncelerle yoğrularak, ayrı ayrı birçok tanımve değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Mısırlı ilim adamı Muhammed AbdullahDraz, doğu ve batı düşüncesine ait derin kavrayışıyla bu terimlerianlamlandırmış ve aralarındaki zihnî karmaşayı aydınlatmaya çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been examined Muhammad Abdullah Draz's the religion andmorality relation who is one of the leading scientists in the history ofthought. The concepts of religion and morality, which has aimed to happinessandbenefit of human beings, have been dealt with by the thinkers in manystages of history. These concepts have been subjected to integration ofdifferent thoughts, many definitions and evaluations in different period oftime. The Egyptian scholar Muhammad Abdullah Draz made this term meaningfulwith this deep understanding of eastern and western thought, and tried toilluminate the mental confusion between them.The problem of religion-morality relationship and some other debatesrelated to this problem and opinions have been examined by focusing onDraz's view of religion and morality and the result has been concluded thatmorality is a concept based on religion.