Türk basın hayatında muhalif bir tavır: Alemdar gazetesi (1919-1921)
A dissident attitude in Turkish press life: Alemdar newspaper(1919-1921)
  1. Tez No: 578389
  2. Yazar: DİLEK TÜZÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Milli Mücadele dönemi basını hakkında son yıllarda önemli çalışmalar yapılmıştır Fakat bu ele alınan çalışmaların geneli Milli Mücadele'ye destek veren basın yayın organları üzerine yapılmıştır. Bu çalışmada Milli Mücadele'ye muhalif bir gazete olan Alemdar Gazetesi'nin Milli Mücadele'ye bakış açısının ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışma sırasında gazete ile ilgili kaynakların azlığı söz konusuydu. 1919 - 1921 tarihleri arasındaki nüshaların taraması yapılmıştır. Çalışma sonucunda, gazetenin Milli Mücadele karşıtı, Hürriyet ve İtilaf yanlısı, teslimiyetçi ve İngiliz taraftarı bir tutum sergilediği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, important studies have been made about the press of the National Struggle period, but these studies have been carried out on press organs supporting the National Struggle. In this study, it is aimed to put forward the point of view of Alemdar Newspaper, which is opposed to National Struggle, against National Struggle. During the study, there was a lack of resources related to the newspaper. Between 1919 and 1921, copies were screened. As a result of the study, it was understood that the newspaper was anti-National Struggle, pro-Hürriyet and Allied, surrendering and pro-British.