Zemin çivili destek sistemlerinin Eurocode yaklaşımları ile tasarımı
The design of soil nailed support systems with Eurocode approaches
- Tez No: 578390
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KUBİLAY KELEŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Zemin çivili destek sistemleri, kazı ve şevlerin desteklenmesi amacıyla yapılan zemin takviye yöntemidir. Bu sistemin tasarımına yönelik çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Eurocode 7'nin açıklamasıyla birlikte Kısmı Katsayılar Yöntemi önem kazanmıştır. Bu çalışmada referans bir model üzerinde, Eurocode 7 yaklaşımlarıyla hizmet görebilirlik sınır durumu ve nihai sınır durumları analizleri yapılmıştır. Analizler sonlu elemanlar yöntemi ve limit denge yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Hizmet görebilirlik sınır durumu değerlendirmesi için, sonlu elemanlar ile deformasyon analizleri yapılmıştır. Nihai sınır durumu değerlendirmesi için, farklı kısmi faktörlerin kullanıldığı üç tasarım yaklaşımı ile hem sonlu elemanlar hem de limit denge analizleri yapılmıştır. Yapılan değerlendirmelerle kısmi faktörlerin sonlu elemanlarda ve limit dengede kullanımı açıklanmıştır. Analizler sonucunda referans alınan tasarım modelinin, Eurocode 7 Tasarım Yaklaşımlarına göre tasarıma uygun bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Soil nail support systems are used to support the excavation and slopes. Various methods have been developed for the design of this system. After the release of Eurocode 7 the use of partial factors gained popularity in the design rather than allowable stress design. In this study, serviceability limit state and ultimate limit state analyzes were performed on a reference model according to Eurocode 7 approaches. The analysis was performed by the finite element and the limit equilibrium methods. For the evaluation of serviceability limit state, the deformation analysis with finite elements was performed. For the evaluation of ultimate limit state, both finite elements and limit equilibrium analyzes were performed with three design approaches using different partial factors as defined by the Eurocode7. The use of partial factors in finite element and limit equilibrium methods are discussed. As a result of the analyzes, the design model which was referenced was found suitable for design according to Eurocode 7 Design Approaches.