Postmodernizmin fotoğrafa etkileri: Sherrie Levine fotoğraflarının Walter Benjamin'in kavramları çerçevesinde analizi
Effects of postmodernism on photography: Analysis of Sherrie Levine's photographs in the context of walter benjamin's notions
  1. Tez No: 578424
  2. Yazar: TUĞBA AKBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL KARADUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sanat Tarihi, Performing and Visual Arts, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Sanat, tarihsel olarak keskin bir başlangıç verilemeyen ancak insanlığın var oluşuyla birlikte ortaya çıkan bir olgu olarak nitelendirilebilir. Tarihin her döneminde, üzerine eklenerek gelişme gösteren bir alan olarak sanat alanı, özellikle Rönesans ve sanayi kapitalizmiyle birlikte büyük bir dönüşüm yaşamıştır. Bu noktada modern sonrası veya postmodern olarak nitelenen bir dönemde sanat anlayışı da tarihsel, toplumsal, teknolojik, ekonomik ve politik alanlardan ayrı tutulamayacak bir biçimde değişmiştir. Postmodernizmin Fotoğrafa Etkileri: Sherrie Levine Fotoğraflarının Walter Benjamin'in Kavramları Çerçevesinde Analizi isimli bu tezde, postmodernizmin sanat anlayışına etkileri ve özellikle fotoğraf alanında yaşanan postmodern gelişmeler sorgulanmaktadır. Sherrie Levine'in After Edward Weston (1980) ve After Walker Evans (1981) başlıklı fotoğraf sergileri, literatür taraması ve Walter Benjamin'in fotoğraf alanında ortaya koyduğu kavramlar bağlamında nitel analiz yöntemiyle incelenmektedir. Postmodern düşüncenin sanat etkinliği, fotoğrafın da icadıyla birlikte alıntılama, kopyalama, çoğaltma, yeniden üretme ve kendine mal etme gibi yöntemler üzerinde gelişmiştir. Postmodern sanatta, etik ve estetik değerlerin reddedildiği, sanat alanına her şeyin dahil edildiği, pastiş, parodi, kolaj, montaj gibi pratiklerin yer aldığı kavramsal bir sanat anlayışı hakim olmuştur. Söz konusu teknik ve yöntemlerin ilk örneklerinin verilmeye başladığı 1960'lar ve sonrasını anlamak ve analiz etmek adına Walter Benjamin'in alan yazında ortaya koyduğu çalışmalar ve bu çalışmalarda kullandığı kavramlar, postmodern fotoğraf pratiklerinde de sıkça başvurulan birer kaynak niteliği göstermektedir. Fotoğrafın icat olunduğu ilk günden itibaren kopyalama ve çoğaltma anlayışının seyri değişmiş ve postmodern sanat anlayışının şekillenmesinde oldukça etkili olmuştur. Yeniden üretimin uç noktalara getirildiği bu dönemde Sherri Levine ve onun fotoğraf çalışmaları, bunun en iyi örneklerini oluşturmaktadır. Onun After Walker Evans ve After Edward Weston serileri, postmodern dönemde en çok tartışılan; orijinallik, sanat ve sanat eserinin anlamı ve sanatçının yeri, sahiplik ve izleyici etkileri gibi konularda en dikkat çeken örnekleri sunması bağlamında değerlendirilmektedir
Özet (Çeviri)
In every period of history, the field of art as a field which has been added by adding to it has experienced a great transformation with the development of Renaissance and industrial capitalism. At this point, sense of art has changed in a way that cannot be separated from history, social, technology, economy, and political fields in a period called“after the modern”or“postmodern.”In this thesis named, Effects of Postmodernism on Photography: Analysis of Sherrie Levine's Photographs in the Context of Walter Benjamin's Notions, the effects of postmodernism on the understanding of art, and especially postmodern developments in the field of photography were questioned. Sherrie Levine's photographs exhibitions, which named 'After Walker Evans' and 'After Edward Weston' were examined by literature review, and techniques of qualitative analysis in the context of Walter Benjamin's concepts in photography. The art activity of postmodern thought developed on methods such as citation, copying, reproduction, reproduce and self-appropriation with the invention of photography. In postmodern art, ethics and aesthetic values had been rejected, a conceptual art understanding and dominated practices, such as pastiche, parody, collage, and montage. Walter Benjamin's works in the literature and the concepts he used in these studies show the frequently used sources in postmodern photography practices. Photography has changed the course of copying and reproduction and it has been very effective in shaping the concept of postmodern art. Sherrie Levine's“After Walker Evans”and“After Edward Weston”works are, in the context of presenting the most striking examples of originality, the meaning of the art and the work of art and the place of the artist, the role of the artist and the audience.