Türk devlet geleneğinin kimlik inşasına etkisi: Erken Cumhuriyet Dönemi
The effect of Turkish state tradition on i̇dentity formation: Early Republican Period
  1. Tez No: 578423
  2. Yazar: ŞAFİ TEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN OLGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bireylerin toplum halinde yaĢamasının bir sonucu olarak iliĢkiler karmaĢıklaĢmıĢ ve toplumsal düzen kavramı ortaya çıkmıĢtır. Toplumda iliĢkileri düzenleyen, denetleyen ve toplumun üzerinde, toplumsal düzeni sağlayan bir otoriteye ihtiyaç duyulmuĢtur. Toplumsal düzeni sağlamak üzere yetkilerle donattığımız ve yaptırım gücü verdiğimiz bu ihtiyaç, devleti ortaya çıkarmıĢtır. Toplumların siyasal kültür ve devlet geleneği, devletin siyasal sistemdeki yerini belirlemiĢtir. Türklerin sert bozkır topraklarında hayatlarını devam ettirme süreçlerinde devlet kutsal bir kimliğe bürünmüĢve bu durum devleti yücelten bir anlayıĢın ortaya çıkmasını sağlamıĢtır. Siyasal kültür etrafında Ģekillenen devlet kimliği, Türklere devlet kurma yeteneği kazandırmıĢtır. Bu yüzden esaret altına giren Türk milleti bu uğurda bağımsızlık mücadelesi verip tekrardan yeni bir devlet kurmak için uğraĢ vermiĢtir. Türk siyasal kültüründe“devlet-i ebed müddet”düĢüncesi her dönemde canlılığını korumuĢ, farklı milletlerin kültürleri benimsenmiĢse de bu kültürler“devlet-i ebed müddet”düĢüncesine uygun olarak kendi kültürleri içinde sindirilmiĢtir. Devlet, milletin refahını sağlamak üzere baba rolü üstlendiğinden, Türk halkı tarihin her döneminde devletin varlığı için mücadele etmiĢtir. Osmanlı Devleti‟nin kuruluĢu ile birlikte Cihan hakimiyeti ve Nizam-Alemi sağlamak üzere mücadele verilmiĢtir. Devletin 18. yüzyıldan itibaren gerilemeye baĢlaması ve Avrupa‟da baĢlayan ulusçuluk hareketleri toplumu harekete geçirmiĢ, devletin varlığının devamı için yeni yollar aranmıĢtır. 20. yüzyılda baĢlayan I. Cihan Harbi ile Türk halkının can güvenliğinin sağlanması ve yeni bir devletin temelini atmak üzere milli mücadele dönemi baĢlamıĢtır. Yeni kurulan Türk devletinde toplumun tarihsel bağları üzerinden yeni bir devlet kimliği oluĢturulmaya baĢlanmıĢ, Türk Tarih Tezi ve GüneĢ Dil Teorisi ile kimlik inĢa sürecine geçilmiĢtir.
Özet (Çeviri)
Relationships got complicated and the concept of social order came out in consequence of individuals living in society. An authority that is above the society and regulates and inspects social relationships and ensures social order was needed. The need forentrusting authority and sanction power to a body in order to ensure social order brought out states. Political culture and state tradition of societies determined the position of the state in the political system. State gained a divine identity in the process in which the Turks maintain their life in tough steppe lands, and this case gave rise to an understanding that glorifies state. The state identity that took shape in the political culture gave the Turks the ability to establish a state. Therefore, the Turkish nation that fell captive put up a fight for independence and struggled to establish a new state again. The notion of“the eternal state”maintained its continuity in the Turkish political culture in every period, and although cultures of different nations have been adopted, the Turks absorbed those cultures in their own culture according to the notion“the eternal state”. As the state assumes the role of the father to ensure welfare of the nation, the Turkish nation struggled for the existence of the state in every period of history. The Turks fought for ensuring world domination and world order along with establishment of the Ottoman Empire. Recession of the state beginning from 18th century and the nationalism movements that arose in Europe set the society in motion and new ways were sought for continuation of the existence of the state. Along with the World War One, the period of national struggle began in order to ensure safety of life of the Turkish nation and lay the foundations of a new state. A new state identity came to be formed in the newly established Turkish state based on the historical bonds of the society, and the nation entered into identity formation process along with Turkish History Thesis and Sun Language Theory.