Türk petrol piyasası düzeninde kabahatler ve yaptırımları
Misdemeanours in turkish petroleum market and punitive sanctions against them
  1. Tez No: 578433
  2. Yazar: BİLAL AYAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HANİFİ BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Her ne kadar günümüzde yenilenebilir enerji kaynakları giderek daha fazla kullanılır hale gelseler de başta petrol olmak üzere fosil menşeli enerji kaynakları hala toplam enerji tüketiminin başlıca hammaddesi ve petrol sanayisinin başlıca girdisi olmaya devam etmektedir. Öte yandan petrolün limitli bir kaynak olduğu söylense de Dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de petrol aramaları aralıksız devam etmekte, petrole yaslanan sanayi dalları ekonomilerdeki ağırlıklarını sürdürmektedir. Durum bu olunca; petrol piyasalarının istikrarı, petrolün güvenli arzı, Dünya ve ülke siyasetleri ve ekonomileri için vazgeçilemez stratejik bir konu olmaya devam etmektedir. Ülkemiz açısında da özellikle ülkemizin coğrafi konumu, transit yolların üzerinde kavşak bir noktada bulunması sebebiyle; enerji kaynağı olarak petrol ve petrolün küresel anlamda nakliyesi ülkemiz adına stratejik bir ürün olarak ele alınmasını gerektirmektedir. Bunun doğal sonucu olarak; petrol piyasasını da yakından ve çok yoğun bir şekilde takip edilmesi, ülkemiz hukukçuları için kaçınılmazdır. İşte bu noktada tezimiz; petrol piyasasının en iyi şekilde idaresi için vazgeçilmez olan, piyasa kurallarına uymayanlara uygulanacak idari yaptırım öngörülen kabahatleri incelemeyi kendine görev bilmiştir. Gerek doktrinde ve gerekse pratikte çok fazla üzerinde durulmayan, ancak ülkemizin ekonomik büyüklüklerine olumsuz anlamda büyük etki eden, kaçak akaryakıt gibi konular başta olmak üzere; petrol piyasasında sunum kısmında karşılaşılan kabahatler ve yaptırımları genel olarak ele alınmıştır. Yine petrol piyasasındaki yaptırımların; ne oranda kabahat hukuku genel ilkelerine uygun olduğu değerlendirilmiş, kabahatler bakımından 5015 sayılı Kanun kapsamında yapılan değişiklikler irdelenmiş ve uygulamadan mahkeme kararları kapsamında petrol piyasasında karşılaşılan mevcut aksaklıklar ve çözüm yolları açıklanmaya çalışılmıştır. Bulgularımız açısından özet olarak şu söylenebilir ki; hukuk alanında genelde yaşanan kanunların belirliliği ve suç ve cezaların, bu arada kabahatlerin kanuniliği ilkesinin yeterince Kanun koyucu ve uygulamacılar tarafından gözetilmemiştir. Yine ceza hukukunun temeli sayılan kusur ilkesi açısından; uygulamada sıkıntılar, yaşandığı ve suç ve cezaların orantılılığı ilkesinin birçok yerde dikkate alınmadığı ve bu durumun yüksek mahkeme kararlarına kadar yansıdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Although renewable energy sources are becoming increasingly available today, fossil-based energy sources, especially petroleum, are still the main raw material of total energy consumption and remain the main input of the oil industry. Even though it is being said that oilwas a limited resource, oil explorations continue uninterruptedly in our country as in every part of the world, and industrial branches, which rely on oil, continue their weight in economies. When this is the case, the stability of the oil markets and the safe supply of oil continue to be an indispensable, strategic issue for the policies and economies of the world and the countries. These reasons compel the lawyers to consider oil as a strategic product and to follow the oil market closely and very carefully. Hereupon in our thesis, we chose the misdemeanors and their administrative sanctions which are indispensable for the good governance and management of the oil market, to be applied to those who do not comply with the market rules. In our thesis those misdemeanors and sanctions which are encountered in the supply section of the petroleum market were discussed in general. These misdemeanors such as smuggling petroleum, poor quality oil not often given importance in both doctrine and practice. That has a negative impact on the economic size of our country. Again, up the where sanctions and misdemeanorsare harmonious with the general principles of misdemeanor lawin the oil market was assessed and the changes made under the 5015 Act with regard to misdemeanors were examined and implementation of the court decisions within the scope of the oil market and the existing problems were tried to be explained. In summary, we can articulate that it cannot be said that it could be observed the certainty of law and the lawfulness of misdemeanors principles were taken in care in so far as necessary by the legislator and the practitioner'sas generally experienced in the field of law. Again, in our opinion there are problems in practice and doctrine in terms of the principle of imperfection which is the basis of criminal lawand the proportionality of the offenses and penalties is not taken into account in many places; and this was reflected in the high court's decisions.