Seralardaki karmaşık nem kontrol dinamiklerinin kontrol edilebilirliği
Controllability of complex humidity control dynamics in greenhouses
- Tez No: 578434
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NEDİM YÜKSEL, DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCÜMENT ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Mühendislik Bilimleri, Ziraat, Botany, Engineering Sciences, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmada, iki özdeş yüksek tünel ile bir tropikal sera sistemi üzerinde Süreç Tepki Eğrisi Yöntemi uygulanmış ve kontrol edilen çıktılar olan sıcaklık ve mutlak nem ile manipule edilen girdiler olan ışık ve havalandırma oranı arasındaki kazanç matrisi tespit edilmiştir. Yüksek tüneller üzerinde yapılan şahitli deneyler sonucunda elde edilen kazanç matrisi üzerinde Bristol Bağıl Kazanç Matrisi analizi uygulanmış ve Lambda değeri 3,45 bulunmuştur. Tropikal sera üzerinde yapılan testler de sistemin karmaşıklığını ortaya koymuştur. Sonuçlara göre, incelenen sistem çok yüksek iç etkileşimli karmaşık bir sistemdir fakat aynı anda manipüle edilmeleri şartıyla sıcaklığın ışık şiddeti ile, mutlak nemin de havalandırma oranı ile eşleştirilerek kontrol edilebilmeleri mümkündür. Işık şiddetinin minimuma ulaştığı gece saatlerinde bu şekilde bir kontrol edilebilirlik durumu matematiksel olarak ortadan kalkmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this investigation, Process Reaction Curve Method is applied on two identical high tunnels and on a tropical greenhouse system where the temperature and the absolute humidity are chosen as the controlled outputs and the light intensity and aeration are chosen as the manipulated inputs. Bristol's Relative Gain Array analysis is used on the gain matrix of high tunnels and the Lambda value is found as 3.45, indicating that there is a strong interaction between the manipulated inputs and the controlled outputs, but the system is still controllable if the temperature is paired with the light intensity and the absolute humidity is paired with the aeration and manipulated simultaneously. Tests on the tropical greenhouse system also put forward the complexity of the system. During night time when the light intensity is lowest, the controllability is lost in mathematical terms.