Sinüs kaotik harita ve kurtulma hızı tabanlı yerçekimi arama algoritması ile optimal güç akışı
Optimal power flow with sinus chaotic map and escape velocity based gravitational search algorithm
- Tez No: 578520
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR GÜVENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, sinüs kaotik haritalandırma ve kurtulma hızı tabanlı operatörler birleştirilerek yerçekimi arama algoritmasının performansının arttırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla geliştirilmiş olan yeni algoritma tek modlu, çok modlu, çok modlu ve çok düşük boyutlu olan toplamda 23 adet karşılaştırma test fonksiyonlarında 30 defa test edilmiştir. Test çalışmasından elde edilen sonuçların minimum, ortanca ve ortalama değerleri alınmış, bu değerler parçacık sürü optimizasyonu, genetik algoritma, yerçekimi arama algoritması, kurtulma hızlı yerçekimi arama algoritması ve kaotik sarsıntılı yerçekimi arama algoritmaları ile karşılaştırılarak en iyi sonucun geliştirilmiş yerçekimi arama algoritması olduğu görülmüştür. Ayrıca, geliştirilen algoritma IEEE-30 baralı test sisteminde genel maliyet hesabı, güç kaybı hesabı, valf nokta etkili maliyet hesabı, birleşik genel maliyet ve emisyon maliyeti hesabı uygunluk değerleri için optimal güç akış probleminin çözümünde kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar güve sürü algoritması, kır kurdu optimizasyon algoritması ve yerçekimi arama algoritması ile karşılaştırılmıştır. Sonuçların analizleri yapıldığında geliştirilen algoritmanın etkili sonuçlar verdiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to improve the performance of gravity search algorithm by combining sinus chaotic mapping and escape velocity based operators. The new algorithm developed for this purpose has been tested 30 times in a total of 23 comparison test functions which are single mode, multi mode, multi mode and very low size. Minimum, median and mean values of the results obtained from the test study were taken and these values were compared with particle herd optimization, genetic algorithm, gravity search algorithm, survival fast gravity search algorithm and chaotic jerky gravity search algorithms and the best result was improved gravity search algorithm. In addition, the developed algorithm has been used in the solution of the optimal power flow problem for the general cost calculation, power loss calculation, valve point effective cost calculation, combined general cost and emission cost calculation in the IEEE-30 bus test system. The results were compared with moth herd algorithm, prairie worm optimization algorithm and gravity search algorithm. When the results are analyzed, it is seen that the developed algorithm gives effective results.