Kaotik haritalarla görüntü şifreleme
Image encryption with chaotic maps
  1. Tez No: 817678
  2. Yazar: NURİ AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Dijital görüntü günümüzde farklı alanlarda kullanılan bir veri formatıdır. Ancak görüntülerin korumasız kanallardan iletilmesi saldırı ve tehdit risklerini artırmaktadır. Görüntülerin ayırt edici özelliklerinden dolayı şifreleme için güçlü algoritmalara ihtiyaç bulunmaktadır. Tipik olarak simetrik akış şifreleme algoritmaları, şimdiye kadar geliştirilen diğer yöntemlerden daha hızlı çalışmaktadır. Ancak simetrik akış şifreleme yöntemleri güçlü sözde rastgele sayı üreteçlerine ihtiyaç duymaktadırlar. Tek boyutlu kaotik haritalar sözde rastgele sayı üreteçleri olarak hız açısından görüntü şifrelemeye uygundurlar. Ancak geleneksel kaotik haritalar bazı istatistiksel zafiyetleri ve anahtar uzunlukları bakımından istenilen performanslara sahip değildir. Bu çalışmada, geleneksel tek boyutlu kaotik haritaların karakteristik özellikleri muhafaza edilerek birleştirilmiş kaotik haritalar (BKH) adı verilen yeni bir sözde rastgele sayı üreteci tasarlanmış ve görüntü şifreleme sürecinde test edilmiştir. Bu kapsamda; sinüs haritası, asimetrik çadır haritası ve lojistik harita modülasyon ve mod işlemleri ile birleştirilmiştir. Önerilen ve 768 bit anahtar uzunluğuna sahip BKH algoritması hızlı, esnek ve ayrıca anahtar uzunluğu ihtiyaçlar doğrultusunda genişletilebilir niteliktedir. Önerilen algoritma renkli görüntülere uygulanmış ve çeşitli ataklarla test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Digital images are a data format widely used in various fields today. However, transmitting images over unprotected channels increases the risks of attacks and threats. Due to the distinguishing features of images, strong algorithms are needed for encryption. Typically, symmetric stream cipher algorithms work faster than other methods developed so far. However, symmetric stream cipher methods require powerful pseudo-random number generators. One-dimensional chaotic maps are suitable as pseudo-random number generators in terms of speed for image encryption. However, traditional chaotic maps do not have the desired performance in terms of statistical vulnerabilities and key lengths. In this study, a new pseudo-random number generator called Combined Chaotic Maps (BKH) is designed by preserving the characteristic properties of traditional one-dimensional chaotic maps and tested in the image encryption process. In this scope, the Sine map, Asymmetric Tent map, and Logistic map are combined through modulation and bitwise operations. The proposed CCM algorithm, with a key length of 768 bits, is fast, flexible, and can be extended according to the key length requirements. The proposed algorithm is applied to color images and tested against various attacks.