Uzungöl Tabiat Parkı'nın kaynak değerlerine yönelik araştırmalar
Researches towards resource values of Uzungöl Natural Park
- Tez No: 57859
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROĞLU MAHMUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Bu çalışma ile, Uzungöl Tabiat Parkı 'nın sahip olduğu kaynak değerlerinin araştırılması ve mevcut durumun ortaya konulması amaçlanmıştır. Bunun yanısıra kaynak değerlerini olumsuz etkileyen faktörler araştırılmıştır. Ayrıca Uzungöl 'ün Milli Park olabilirliğinin saptanmasına çalışılmıştır. Araştırmamıza konu olan Uzungöl Tabiat Parkı, Doğu Kara deniz Bölgesi, Trabzon ili, Çaykara İlçesi sınırlarında kalmak tadır. Araştırma alanı 1100-2600 m. yükseltiler arasında yer almaktadır. Toplam alan 1625 ha. olup, bunun 1253 ha.'ı Orman, 2 ha.ı Orman içi açıklık, 307 ha.'ı mera ve 63 ha.'ı ziraat alanıdır. Bitki ve hayvan türlerinin belirlenmesinde tüm alan örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Milli Park olabilirliğinin belirlenmesinde GÜLEZ'in geliştirdiği, Bir Yerin Milli Park olabilirliğinin Belirlenmesi Yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda Uzungöl 'ün Tabiat Parkı olarak ilân edilmesinde etkili olan en önemli faktörlerinin; set gölü olan Uzungöl, bitki ve yaban hayatı zenginliği ile manzara bütünlüğü olduğu sonucuna varılmıştır. Tabiat Parkı sahası içinde, 157 adet bitki, 20 adet memeli hayvan ve 151 adet kuş türü tespit edilmiştir. Yapılan araştırma ve inceleme sonucu Uzungöl 'ün Milli Park olabilirliği % 59 olarak belirlenmiştir. Uzungöl Tabiat Parkı; nın kaynak değerleri üzerindeki olumsuz etkilerin en önemlileri, Uzungöl 'ün dolma tehlikesi, yörede mevcut heyelan ve çığ tehlikesi, çarpık yapılaşma ve çevre kirliliği olarak belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Uzungöl, Tabiat Parkı, Milli Park, Kaynak Değerler VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY Researches Toward Resource Values of Uzungöl Natural Park In this study, resource values of Uzungöl Natural Park were investigated. The actual situation of park was determined. Also factors affecting reseource values of Natural Park were investigated. The possibility of accepting as a National Park were examined. The investfigation area is located in aykara-Trabzon,East Blacksea Region. Altitude of park is between 1100 m. and 2600 m. The area of Natural Park is 1625 ha.' 1253 ha. of them is forest area, 2 ha. of them is open forest area, 307 ha. of them is rangland area and 63 ha. of them is agricul tural area. Whole area sampling method was used to detemine the number of plant and animal species. GÜLEZ ' s method was used to decide about whether we accept this area as a National Park. At the end of the investigation as important factors affecting to accept the area as a Natural Park, Natural lake, richness of plant and animal species and landscape integrity were found. 157 plant, 20 mammals and 151 bird species were observed. The possibility of accepting as a National Park of research area was found as 59 %. Important factors affecting negatively on resource values of Natural Park were observed as, sediment accumulation in the lake, and slide and avalance, environmental pullution and. repousse urbanization. Key Word ; Uzungöl, Natural Park, National Park, Resource Values. VII