Metin madenciliği tabanlı bildirim takip sistemi
Text mining based issue tracking system
  1. Tez No: 578611
  2. Yazar: MEHMET ALİ KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZAİ TOKAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bildirim takip sistemleri kapsamlı yazılım projelerinin önemli bir bileşenidir. Modern yazılım endüstrisi, geliştiricilere çok sayıda sorun takip ve proje yönetim aracı sunmaktadır. Bu takip sistemlerinin temel amacı ekiplerin ve kullanıcıların çalışmalarını basitleştirmektir. Bildirim takip yazılımları kullanmak, ekip üyelerinin iletişim kurmasına ve koordinasyonuna yardımcı olmaktadır. Proje çok sayıda kullanıcıya hitap ediyorsa, bir bildirim takip yazılımı, kullanıcı istek ve beklentilerinin durumu veya bu konudaki değişiklikler hakkında hem geliştiricileri hem de kullanıcıları hızlı ve esnek bir yapıda bilgilendirebilir. Farklı birçok modüller barındıran Pamukkale Üniversitesi Pusula Bilgi Sisteminde her modül için bir bildirim takip sistemine gerek duyulmaktadır. Geliştirilen F1 Bildirim Takip Sistemi tüm modüller için bildirimlerin tek çatı altında toplanmasını sağlayan Pamukkale Üniversitesi Pusula Bilgi Sisteminin önemli gelişmelerinden birisidir. F1 Bildirim Takip Sistemine girilen talepler metinsel web formları vasıtasıyla alınmaktadır. Metinsel veri madenlerinde bilgi arayan metin madenciliği, F1 Bildirim Takip Sistemi bildirimleri içindeki kelime veya kelime grupları ile bildirimlerin özellikleri arasındaki ilk bakışta görülemeyen bağlantıları çıkarmaktadır. Bir bildirim takip sistemi, gelen taleplerin ilgili talep değerlendiriciye atanmasını gerektirir. Taleplerin doğru şekilde atanması bildirim takip sisteminin başarısı için önemli bir parametredir. İlgili proje seçim işleminin başlık satırından doğrudan alınması veya kullanıcının kendisinin seçmesi durumunda seçimler, talep metnindeki konudan farklı olduğu için sorunlar yaşanmaktadır. Bu tez çalışmasında, Pamukkale Üniversitesi Pusula Sistemi F1 Bildirim Takip Sistemine kullanıcılar ve geliştiriciler tarafından girilen taleplerin projeleri metin madenciliği yöntemlerinden Birliktelik Analizi ile otomatik olarak atanması amaçlanmaktadır. Böylece, Pamukkale Üniversitesi Pusula Sistemi F1 Bildirim Takip Sisteminde kullanılan manuel atama işlemi ortadan kaldırılmış, zaman ve iş yükü azaltılmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
Issue tracking systems are an important component of comprehensive software projects. The modern software industry offers numerous problem tracking and project management tools for developers. The main purpose of these tracking systems is to simplify the work of teams and users. Using an issue tracking software helps team members communicate and coordinate. If the project is addressed to a large number of users, an issue tracking software can quickly and flexibly inform both developers and users about the status or changes in user requests and expectations. Pusula System that means“compass”in Turkish and contains many different modules, requires a ticket system for each module. Developed F1 Issue Tracking System is one of the important developments of Pamukkale University Pusula System, which provides the collection of issues under one roof for all modules. Requests entered into F1 Issue Tracking System are received through textual web forms. Text mining looking for information in textual data mines appears invisible links between words or phrases within F1 Issue Tracking System tickets and the characteristics of tickets. An issue tracking system requires that incoming requests be assigned to the relevant request evaluator. The correct assignment of requests is an important parameter for the success of the issue tracking system. If the project selection process is taken directly from the title line or if the user selects it himself, problems arise because the selections are different from the subject in the request text. In this thesis, it is aimed to automatically assign the issues entered by Pamukkale University Pusula System F1 Issue Tracking System to the relevant request evaluator by using text mining methods, Conjoint Analysis. Thus, manual assignment process used in Pamukkale University Pusula System F1 Issue Tracking System will be eliminated and time and work load will be reduced.