Schizosaccharomyces pombe sdj1 geninin hücresel koruma mekanizmaları ile ilişkisi
Relationship of Schizosaccharomyces pombe sdj 1 gene with cellular protection mechanisms
- Tez No: 578615
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEDİA PALABIYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Parkinson hastalığı (PD) bilinen bir tedavisi olmayan nörodejeneratif bir hastalıktır. PD'da nöronların nasıl ve neden bozulduğu az bilinir. Bu süreçte, 6 genin PD oluşumunda etkisi olduğu vurgulanır:α-synuclein, Parkin, PTEN uyarıcı putatif kinaz1 PTEK1, DJ-1, lösinzengin tekrarlı kinaz2 (LRRK2) ve ATP13A2. Çalışmada bu genlerden biri olarak dikarbonil bileşiklerinin detoksifikasyonu, otofaji ve oksidatif stres yanıtı gibi çeşitli hücresel süreçlerde rol oynadığı bilinen DJ-1 geninin Schizosaccharomyces pombe'deki ortoloğu olan sdjl geni ele alındı. Bu tez çalışmasında, Parkinson hastalığına neden olan genlerden DJ-1 geninin S. pombe'deki ortoloğu olan sdj1 geninin endoplazmik retikulum stresi bağlantılı hücresel yanıtlardaki etkisinin biyokimyasal düzeyde araştırılması hedeflendi. Çalışma sürecinde, ilk olarak, S. pombe sdj1 ve parental ırklarının tunikamisin uygulanması için üreme grafiği çıkarıldı. Buna göre, parentalde kültürün 15.saatinde ve sdj1 'da kültürün 17. saatinde 1μg/μL tunikamisin 1, 4 ve 24 saat uygulandıktan sonra, spot ekim yapılıp sdj1 'nin tunikamisine karşı duyarlılığı, S. pombe parental ırkı ile karşılaştırmalı olarak, belirlendi. 4 saat tunikamisin uygulaması ile hücre içi oksidayon analizi ve floresan mikroskobunda hücre morfolojileri incelendi. Son olarak, S. pombe sdj1 ırkının, parental ırkla karşılaştırmalı olarak, tunikamisin uygulamasına karşı apoptoz yanıtı araştırıldı. Schizosaccharomyces pombe sdj1 GENİNİN HÜCRESEL KORUMA MEKANİZMALARI İLE İLİŞKİSİ Sonuç olarak, S. pombe sdj1 geninin bulunmadığı hücrelerde (sdj1 ), duyarlılığın ve hücre içi ROT seviyesinin artması (S. pombe parental ırkta 1.5 kat, S. pombe sdj1 ırkında 2.5 kat) sonucunda tunikamisin kaynaklı ER stresi ile sdj1 geninin bağlantısı olduğu, ancak, tunikamisin bağlantılı bir apoptoz oluşmadığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Parkinson's disease (PD) is a neurodegenerative disease without a known cure. It is little known how and why neurons fail in PD. In this process, it is emphasized that 6 genes have an effect on PD formation: α-synuclein, Parkin, PTEN-stimulating putative kinase1 PTEK1, DJ-1, leucine-rich repeat kinase2 (LRRK2) and ATP13A2. In this study, the sdjl gene of Schizosaccharomyces pombe, which is known to play a role in various cellular processes such as detoxification of dicarbonyl compounds, autophagy and oxidative stress response, was discussed. In this study, we aimed to investigate the effect of sdj1 gene, which is the ortholog of DJ-1 gene in S. pombe, on the cellular responses related to stress in endoplasmic reticulum at biochemical level. In the study process, firstly, growth curve of S. pombe sdj1 and parental strains for the application of tunicamycin was prepared. According to this, after applying 1μg / μL tunicamycin 1, 4 and 24 hours at the 15th hour of the culture in parental and 17th hour of the culture in sdj1 , the susceptibility of sdj1 to tunicamycin compared to S. pombe parental race, determined. Intracellular oxidation analysis and cell morphology were examined by fluorescence microscopy with tunicamycin application for 4 hours. Finally, the apoptosis response of S. pombe sdj1 against tunicamycin administration was investigated in comparison with the parental race. As a result, in the absence of S. pombe sdj1 gene (sdj1 ), increase in sensitivity and intracellular ROT level (1.5 times in S. pombe parental race, 2.5 times in S. pombe sdj1 race) is associated with sdj1 gene stress. However, it was determined that no apoptosis was associated with tunicamycin.