Karayolu trafik akımının istatistiksel analizi
Statistics with application to highway traffic analysis
  1. Tez No: 57862
  2. Yazar: SALİH BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAZIL ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Trafik olayı zaman boyutunda değişken, çok etkenli karmaşık ve stokastik bir yapıya sahiptir. Trafik akımındaki değişkenlerin karekteristiklerinin belirlenmesinde ve temsilinde istatistiksel metodlar geniş ölçüde kullanılmaktadır. Bu çalışmada; istatistik metodlarının trafik olayında nasıl kullanılabileceği örneklerle gösterilmiş, gerçek veriler kullanılarak uygulamalar yapılmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde istatistik metodolojisi hakkında genel bilgiler verildikten sonra, ikinci bölümde ham verilerin toplanması değerlendirilmesi ve yorumlanması hakkında istatistiksel yöntemler açıklanmıştır. Bu bölümde ayrıca trafik olayını temsil etmede kullanılabilecek teorik olasılık dağılımları ele alınmış, gözlem alanı olarak seçilen Trabzon- Rize Devlet Karayolunun Havaalanı kesimi ve gözlem yöntemi tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde, gözlem alanından elde edilen ham veriler sınıflandırılarak frekans analizleri yapılmıştır. Gözlenen frekanslarla teorik olasılık dağılımlarının frekansları yp- (Ki- kare) testine tabi tutularak karşılaştırılmalar yapılmış ve yorumlanmıştır. Karşılaştırılmalar ayrıca histogram ve grafik olarak gösterilmiştir. Dördüncü bölümde, önceki bölümde yapılan çalışmaların irdelemesi yapılmıştır. Sonuçlar bölümünde ise çalışmadan elde edilen bulgular açıklanmıştır. Anahtar Kelimeler : Trafik, Trafik akımı, İstatistik, Olasılık, Olasılık dağılımları V
Özet (Çeviri)
SUMMARY Statictics with Application to Highway Traffic Analyses Traffic which changes in time has a complex and stochastic manner. Statistical methods in representing and determining the characteristics of variables in traffic flow are used widely. In this study, it is shown how statistics methods can be used in traffic events with sample problems various applications were made by using real data and results are evaluated. In chapter 1, the general knowledges about statistics methodology are presented. In chapter 2, statistical methods are explained about picking raw data and evaluating and explaining them. In addition, in this chapter theoretical distributions, which can be used to represent the traffic event are examined the port of Trabzon-Rize Highway which is near the Airport, which is selected as observation area, and observing method are introduced. In chapter 3, frequency analysis were made by classifying raw data which are obtained from observation area. Observed and theoretical distribution probability frequencies are tested by %2 (goodnes of fit) test and compared results are evaluated. Comparisons are also shown as graphics and histograms. In chapter 4, the studies made in previous chapters were evaluated. In the last chapter, result obtained from this study are given. Keywords : Traffic, Traffic flow, Statistics, Probability, Probability distributions VI