Trabzon'daki hava kirliliği ile meteorolojik koşullar arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 57861
  2. Yazar: MEHMET KASIM ADALI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURHAN ÇUHADAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada; Trabzon kent merkezindeki hava kirliliği ile meteorolojik koşullar arasındaki ilişki istatistiksel olarak incelenmiştir. Yapılan incelemede; iki ayrı ısıtma sezonuna ait (1994-1995 ve 1995-1996) günlük ortalama SO2 ve partikül konsantrasyonu verileri ile günlük ortalama rüzgar hızı, izafi nem oranı ve sıcaklık verileri kullanılmıştır. Çalışmada; SPSS bilgisayar yazılımı kullanılmış ve ele alman değişkenlerin ikiden fazla olması nedeniyle de çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Regresyon analizi sonuçlarına göre, bu çalışmada göz önüne alman meteorolojik koşullar, çevre havasındaki SO2 ve partikül konsantrasyonlarını çok az etkilemektedir. Bu çalışmada ayrıca, optik yöntem esaslı portatif partikül ölçüm cihaza ile, Trabzon kentinin değişik semtlerinde yapılan partikül ölçümlerine dayalı olarak, bir partikül kirlilik dağılımı çıkarılmış ve kent haritası üzerinde gösterilmiştir. Böylece, kentteki göreceli kirlilik dağılımı hakkında bir başlangıç çalışması yapılmıştır. Anahtar Kelimeler : Hava Kirliliği, Meteorolojik Koşullar, Hava Kirliliği Haritası.
Özet (Çeviri)
Investigation of Correlation Between Air Pollution and Meteorological Conditions in Trabzon Urban In the present study; the relation between air pollution and meteorological conditions has been statistically analysed in Trabzon Urban. In the analysis, two seasons air pollution data and also meteorological data which belong to 1994-1995 and 1995-1996 has been used. The variables employed in the analysis are SO2 and suspended particle concentrations of air and also meteorological conditions such as wind speed, relative humidity ratio and air temperature. The software SPSS has also been used in the statistical analysis and multiple linear regression has been applied to the variables due to the multiple independent variables. According to the results of regression, there are weak relationships between the meteorological conditions and air pollutants within the terms statistically analysed. Separately, the suspended particle concentration level of air has been measured in various regions of Trabzon Urban using the portable light scattering instrument. By this way, the distribution of suspended particle concentration in the urban air has been determined and a crude air pollution map has also been plotted. KeyWords : Air Pollution, Meteorological Conditions, Map of Air Pollution. VI