Hurma (Phoenix dactylifera L.) polenlerinin süperkritikCO2 ekstraksiyonu ve GC-MS ile yağ asit içeriklerininincelenmesi
Supercritical CO2 extraction of date palm (Phoenixdactylifera L.) pollen and investigation of fatty acidcompound by GC-MS
- Tez No: 578623
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİYE ARAS PERK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Botanik, Biology, Biotechnology, Botany
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada Hurma (Phoenix dactylifera L.) poleni üzerinde farklı basınç, sıcaklık ve solvent uygulanarak yapılan Süperkritik CO2 ekstraksiyon çalışmaları, polen yapısının durumunu gösteren SEM çalışmaları ile ekstrelerin GC-MS analizleri gerçekleştirilmiştir. Süperkritik CO2 ekstraksiyon denemelerinde dominant yağ asidi Hekzadekanoik asit (CAS) (%42.27) dir. Bunu 9,12 Oktadekadienoik asit (%10.95), Oleik asit (%10.83), 9- Hekzadekanoik asit (%7.62) ve Linoleik asit-etil ester (%4.99) izlemektedir. Ekstraksiyonlar ve bunlara ait GC-MS analizleri sonucunda daha önce hurma poleninde rastlanmayan 28 bileşen tespit edilmiştir. Bunlar içerisinde 1,5 dimetil-6-(1,5-dimetilhekzil)-15 bileşeni %41.40 ile saptanan ve bilgimiz dahilinde moleküler özelliği ve biyoaktivitesi bilinmeyen yeni bir bileşen olarak ortaya çıkmaktadır. Anti-kanser aktiviteye sahip Pregna-5,16-dien-20- on miktarı %24.64 olarak tespit edilmiştir. Ekstraksiyon denemeleri sonucunda SEM mikrofotografileri çekilerek polen morfolojisindeki değişimler tespit edilmiştir. Ekstraksiyonlar sonucu elde edilen bileşenlerin ait oldukları gruplar ve biyoaktiviteleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Supercritical CO extraction with various solvents, pressure and heat values on date palm (Phoenix dactylifera L.) pollens, SEM studies demonstrating the effects on the pollen structure and GC-MS analysis of the extracts were conducted. Dominant fatty acid of Supercritical experiments was Hexadecanoic acid (CAS) (%42.27), followed by 9,12 Octadecadienoic acid (%10.95), 9-Hexadecanoic acid (%7.62) and Linoleic acid ethyl ester (%4.99) respectively.Extractions and GC-MS anlaysis results showed 28 compounds that hasn't been found on previous studies of date palm pollen. That includes a new compound, 1,5 dimethyl-6-(1,5-dimethylhexyl)-15 (%41.40) whose moleculer properties and bioactivity are unknown to our knowledge. Pregna-5,16-dien-20-one was found with %24.64 amount, which has anti-cancer activities. After Supercritical CO2 extraction experiments, changes on pollen morphologies were determined with SEM microphotographies of pollens. Bioactivites and groups of the compounds obtained as a result of extractions are given.