Hurma (Phoenix dactylifera L.) çekirdeği esansiyel yağının gökkuşağı alabalığında (Oncorhynchus mykiss) büyüme performansı ve bağışıklık sistemi üzerine etkileri
Effects of palm (Phoenix dactylifera L.) seed essentail oil on growth performance and immune system in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss)
  1. Tez No: 546174
  2. Yazar: MOUSA SALEH MOUSA GABALLAH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEJDET GÜLTEPE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Su Ürünleri, Veteriner Hekimliği, Biotechnology, Aquatic Products, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada, hurma (Phoenix dactylifera L.) çekirdeği esansiyel yağının gökkuşağı alabalığında (Oncorhynchus mykiss) yem değerlendirme, büyüme ve gelişme performansı parametreleri ve ayrıca bağışıklık parametrelerinden fagositik aktivite, nitroblue tetrazolium (NBT), süperoksit dismutaz, lizozim aktivitesi ve miyeloperoksidaz aktivitesi üzerine etkileri incelenerek su ürünleri sektörü açısından bir yem katkı maddesi olarak kullanılabilme imkanı değerlendirilmiştir. Hurma çekirdeği esansiyel yağında birçok bakımdan önemi bir bileşik olan β-Citronellol'ün % 31,70 oranında bulunduğu, gökkuşağı alabalığı yemlerine hurma çekirdeği esansiyel yağı katılmasının; yem dönüşüm oranını (YDO) düşürdüğü, yüzde canlı ağırlık artışını (% CAA) ve spesifik büyüme oranını (SBO) artırdığı, büyüme ve gelişme parametreleri bakımından ‰ 2 oranında hurma çekirdeği esansiyel yağı ilave etmenin bu çalışmadaki en uygun doz olduğu tespit edilmiştir. Fagosistik aktivite, nitroblue tetrazolium (NBT) ve miyeloperoksidaz aktivite değerlerinin ‰ 2 oranında hurma çekirdeği esansiyel yağı ilave edildiği gruplarda diğer gruplara göre geliştiği, süperoksit dismutaz ve lizozim aktivitesi değerlerinin hurma çekirdeği esansiyel yağı ilave edilmesinden etkilenmediği, bağışıklık parametrelerinin ‰ 1 oranında yapılan hurma çekirdeği esansiyel yağı ilavesinden sonra artmaya başladığı, bağışıklık parametreleri için de bu çalışmada en uygun dozun ‰ 2 oranında hurma çekirdeği esansiyel yağı ilave etmek olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak; çalışmada kullanılan en yüksek doz olan ‰ 2'lik grupta en iyi sonuçlar alınmıştır. Bu nedenle daha yüksek miktardaki dozların çalışılarak, ayrıca balıkların fizyolojisinin de incelenmesi tavsiye edilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of the performance of the palm oil (Phoenix dactylifera L.) seed essential oil on rainbow trout (Oncorhynchus mykiss), growth and development performance parameters as well as phagocytic activity from immune parameters, nitroblue tetrazolium (NBT), superoxide dismutase, lysozyme activity and myeloperoxidase activity were investigated. The possibility of being used as a feed additive for the products sector has been evaluated. In the palm-core essential oil, β-Citronellol, which is a compound of many importance in the form of palm oil, is added to the rainbow trout feeds by 31,70%. It has been found that adding 2‰ of the palm kernel oil in terms of growth and development parameters is the most suitable dose in this study. It decreases the feed conversion rate (FCR), increases the weight gain (% CAA) and specific growth rate (SGR). Phagocystic activity, nitroblue tetrazolium (NBT) and myeloperoxidase activity values 2‰ percent of the palm kernel is added to the esanisyel oil groups in the group according to other groups developed, superoxide dismutase and lysozyme activity is not affected by the addition of the essence of the palm kernel esanisyel oil, the immune parameters 1‰ ratio of the seed kernel esanisyel After the addition of oil, it was determined that the most suitable dose for immune parameters was to add 2‰ percent of the palm kernel oil. In conclusion; best results were obtained in the 2 group, which is the highest dose used in the study. Therefore, it is advisable to study the higher doses and also to examine the physiology of the fish.