Ayfer Tunç'un 'Acılezzet' ve 'Önemsizlik' adlı hikâyeleri üzerine söz dizimi incelemesi
Syntax examination on the stories of Ayfer Tunç called 'Acilezzet' and 'Önemsizlik'
- Tez No: 578622
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL BANU DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Ayfer Tunç'un“Evvelotel - Saklı”adlı kitabındaki“Acılezzet”ve“Önemsizlik”adlı hikâyeleri üzerinde söz dizimi incelemesi yapılan bu çalışmada öncelikle yazarın hayatı ve eserleri hakkında bilgi verildi. Ardından söz dizimi açısından eser incelemesi yapıldı.“Acılezzet”ve“Önemsizlik”adlı hikâyeler ilk olarak kelime grupları başlığı altında detaylı olarak incelendi. Kelime grupları metinde bulunan örnek cümlelere göre çeşitli alt başlıklara ayrıldı. Her bir kelime grubuna ait açıklamalara farklı kaynaklardan yorum ve tanımlamalar yapıldı. İkinci aşamada ise cümle bahsi üzerinden çeşitli görüşlere değinildi. Metin içerisinden çeşitli cümlelerle kapsamlı bir örneklemeye gidildi. Cümle bahsinin son aşamasında ise her iki hikâye üzerinden özellikle edebî yönü zengin cümleler seçilerek cümle tahlillerine yer verildi. Kelime grupları ve cümle konularındaki sınıflandırmalarda Leyla Karahan'ın“Türkçede Söz Dizimi”adlı eseri esas alındı. Kitabın hem 1993 hem 2017 basımları incelendi. Yazarın 2017 basımlı kitabında cümle çeşitlerine dair bazı farklılıklara yer verdiği görüldü. Cümle çeşitleri incelenirken 1993 basımlı kitabın tasnifinden yararlanıldı. Çalışmanın sonuç kısmında ise kelime grubu ve cümle tahlillerine dayalı olarak yazarın üslubuna dair çıkarımlarda bulunuldu.
Özet (Çeviri)
It has been previously knowedged about the writer's life and works of art at the study which is maded syntax check on the story called Acılezzet and Önemsizlik in Ayfer Tunç's book called Evvelotel - Saklı. Then, a syntactic analysis of the work was done. At first, Acılezzet and Önemsizlik stories have been studied carefully under the title of word phrase. Word phrase have been subdivided according to the sentence examples in the text. Comments and definitions from different resources have been added to the explanations of every word phrase. In second grade, some various views have been mentioned about sentence discussion. It has been examplified in great detail with various sentences from the text. In the last grade of sentence discussion, it is included sentence analysis on both stories with literary rich sentences which are specifically chosen. For the classifications of sentence structures and word phrases the research is based on Leyla Karahan's 'Türkçede Söz Dizimi' book. Both the 1993's and the 2017's prints of the book are studied. It has been seen that the writer has implied some differences on the types of sentences in her book which is printed in 2017. It was based on the 1993 version of the book while studying the types of sentences. In the conclusion part of the research it has been made an inference about the style of the auther on the basis of the analysis of sentence discussions and word phrases.