Titanyum (ti) ve titanyum 500 (ti 500) implantasyonunun sıçan makrofaj sub grupları aktivasyonuna etkisi
Effect of titanium (ti) and titanium 500 (ti 500) implantation on rat macrophage sub groups activation
- Tez No: 578625
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL AKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Fizyoloji, Nöroşirürji, Bioengineering, Physiology, Neurosurgery
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüzde kırıklar ve spinal dejenerasyon problemlerinin çözümlenmesinde biyomateryaller (Paslanmaz çelik, Co-Cr bazlı alaşımlar, Titanyum ve titanyum alaşımları vs.) kas-iskelet sistemi stabilizasyonlarında kullanılmaktadır. Çalışmamızda implantasyon sonrası oluşabilecek rejeksiyon, hastaya özgü inflamasyon olaylarını kontrol altına alabilmek amacıyla, Wistar albino soyu erkek sıçanlarda spinal bölgeye Titanyum ve Titanyum 500 implante ederek doğal immün sistem mekanizmasında ilk tetiklenen makrofaj ve sub gruplarının (M1, M2a, M2b, M2c) aktivasyonunu karşılaştırmalı olarak analiz ettik. 21 adet Wistar albino soyu erkek sıçanlar Kontrol (K) (n=7), Titanyum (Ti) (n=7), Titanyum 500 (Ti 500) (n=7) olmak üzere 3 grup oluşturuldu. Biyomateryaller (10 mm çap, 3 mm kalınlık) sıçanlarda L5 ve L6 arasına yerleştirildi. 1., 3., 5. ve 7. günlerde periferal kan alındı. Serum CCL3, CCL4, CD163, CD206, CCL1, CD150 parametreleri ELISA yöntemi ile analiz edildi. K ve Ti grubu kıyaslandığında; 1. günde CD163 ve 5.
Özet (Çeviri)
Nowadays, biomaterials (Stainless steel, Co-Cr based alloys, Titanium and titanium alloys etc.) are used in the stabilization of musculoskeletal system to solve fractures and spinal degeneration problems. In our study, we analyzed the activation of macrophages and sub groups (M1, M2a, M2b, M2c) which are the first triggered cells in the innate immune system mechanism by implanting Titanium and Titanium 500 into the spinal region in male Wistar albino strain, in order to control the specific inflammation events that may occur after implantation. 21 Wistar albino strain male rats were divided into three groups: Control (K) (n = 7), Titanium (Ti) (n = 7), Titanium 500 (Ti 500) (n = 7). Biomaterials (10 mm diameter, 3 mm thickness) were placed between L5 and L6 region in rats. Peripheral blood was collected on the 1st, 3rd, 5th and 7th days. Serum CCL3, CCL4, CD163, CD206, CCL1, CD150 parameters were analyzed with ELISA method.