Ti-Zr alaşımlı dental implant ile farklı dayanak materyalleri arasındaki biyomekanik ilişkinin in-vitro olarak incelenmesi
In-vitro evaluation of biomechanical relationship of titanium-zirconium alloyed dental implants with different abutment materials
  1. Tez No: 424646
  2. Yazar: HATİCE YERLİKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KIVANÇ AKÇA
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı, implant-dayanak birleşiminde materyal farklılığının bağlantı arayüzeyindeki mekaniksel etkisinin incelenmesidir. İmplant-dayanak birleşiminde, implant materyali olarak titanyum-zirkonyum (Ti-Zr) alaşımı ile dayanak materyali olarak da titanium ve zirkonyum kullanımıştır. In-vitro olarak dişsiz alveolar kreti simule eden alüminyum model içerisine, üç adet Ø 3.3X10mm titanyum-zirkonyum (Ti-Zr) alaşımı (Roxolid® Institut Straumann AG, Basel, Switzerland) implant yerleştirildi. Sonrasında implantlara prefabrike tek-parça zirkonyum (Zr) dayanak ile prefabrike tek-parça titanyum (Ti) ve iki parça kişisel titanyum-zirkonyum (Ti-base) dayanaklar bağlandı. Bu dayanaklar üzerine CAD/CAM ile üretilen Zr altyapılar simante edildi. Dinamik yorulma testi için 2Hz 500.000 döngüsel 300N'luk yük aksiyel lateral olarak uygulandı. Testin tamamlanmasının ardından örnekler implant-dayanak bütünlüğü bozulmadan alüminyum bloktan çıkarıldı ve aksiyel olarak iki parçaya kesildi. Açığa çıkan implant-dayanak yüzeyleri ayrı ayrı farklı büyütmelerde (x15, x100, x300) Taramalı Elektron Mikroskobu ile incelendi. Yüklenmiş test grubu örneklerinin elde edilen TEM görüntüleri yüklenmemiş kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Ti-Zr alaşımı implant ile farklı dayanak materyalleri arasındaki biyomekanik ilişkide, Zr dayanak ile Ti-Zr alaşımı implant arayüzey uyumu, Ti dayanak ile olandan daha iyi olduğu belirlendi. Bu sonucun implant tedavisinin biyolojik ve mekanik başarısındaki öneminin anlaşılması için klinik çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this in-vitro study was to evaluate the effect of material difference between implant and abutment at implant-abutment interface. Titanium-Zirconium (Ti-Zr) alloyed implant was connected with either titanium abutment or zirconium abutment to establish different implant-abutment interface with different materials. Three Ø 3.3X10mm Roxolid® Straumann NarrowCrossfit bone level implants (Institut Straumann AG, Basel, Switzerland) were placed in-line configuration into geometric aluminum model representing residual alveolar bone. Then one-piece anatomic zr- and ti-abutments, and two-piece customizable ti-base abutment were connected to implants. CAD/CAM produced Zr copings were cemented to abutments for fatigue testing. For dynamic loading, 500.000 cycle of 300N was applied axially lateral at 2Hz. Following completion of testing, samples were removed from aluminum block and longitudinally sectioned into two. İmplant-abutment complex were separated to evaluate at Scanning Electron Microscope (SEM) at x15, x100 and x300 magnification. Interfacing surfaces evaluated descriptively and compared with non-loaded control surfaces. In relationship between Ti-Zr dental implant with different implant materials, Zr-abutment displayed better biomechanical reactions than Ti-abutments. Clinical studies are needed to understand the importance of different mechanical behavior between different materials at implant-abutment connection.