Karadeniz'de kullanılan dip trol ağlarının seçiciliğinin belirlenmesi ve geliştirilmesi
Determination and improving of the selectivity of bottom trawl nets used in the Black Sea
  1. Tez No: 578651
  2. Yazar: YUSUF CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Dip trolünde küçük boydaki bireylerin yakalanma oranlarının azaltılması hem stokların hem de balıkçılığın sağlıklı bir şekilde sürdürülebilmesi için çok önemlidir. Çalışmada balıkçıların yasal olarak kullanmakta olduğu 40 mm göz açıklığında baklava göz şekilli ağların (40B), Avrupa Birliği'nin denizlerinde kullanma zorunluluğu getirdiği 40 mm kare (40K) ve 50 mm baklava şekilli (50B) poliamid (PA) materyalden yapılmış torbaların seçiciliğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca avcılıkta kullanılan ticari torbanın ön ve arka kısımlarına yerleştirilen iki radyal kare gözlü kaçış panellerinin (RKKP) seçiciliğe etkisi belirlenmiştir. Ticari bir balıkçı teknesi (tam boy: 14,95 m, 380 HP) ile 23 Ağustos – 24 Ekim 2016 tarihleri arasında Sakarya (Güneybatı Karadeniz) kıyılarında 22 günlük deniz seferlerinde 61 operasyonda toplam 52 saat süren 44 geçerli çekim yapılmıştır. Hedef türün barbun olduğu operasyonlar sonucu her torbanın L50 değerleri (40B: 12,9 cm, 40K: 15,6 cm, 50B: 15,2 cm, RKKPö: 14,6 cm, RKKPa: 13,8 cm) hesaplanmıştır. Araştırmada radyal kare gözlü kaçış panellerinin seçiciliğe olumlu sonuçları olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Bottom trawl is the most commonly used fishing gear for catch benthic fish in the Black Sea. For this reason, reducing the unnecessary catch rates of juveniles is very important in order to accurately sustainability of both stocks and fisheries. Determination of the selectivity of 40 mm diamond cod end which is compulsory to used legally for fisherman in the Black sea, 40 mm square (40S) and 50 mm diamond (50D) cod ends which are obliged used in the seas of the European Union is aimed in this study. In addition, the effect of two radial square-mesh escape panels (RSEP) which were added to the front and back sections of 40D on selectivity was determined. A total of 61 trawling operations were carried out on the Sakarya coast of the South West Black Sea from August 23 to October 24, 2016, by participating in 22 - day fishery activities of a commercial trawler (LOA: 14.95 m, 380 HP). The selectivity data were recorded for 44 valid hauls with a total time of 52 hours using covered cod end method. The L50 values obtained from the all cod ends were estimated (40D: 12.9 cm, 40S: 15.6 cm, 50D: 15.2 cm, RSEPf: 14.6 cm, RSEPr: 13.8 cm) in all operations where red mullet was the target species. It was determined that radial square escape panels positively effect on the selectivity.