Bir bilim merkezinde gerçekleştirilen nanoteknoloji atölye çalışmasının ortaokul öğrencilerinin nanobilim kavramlarını anlamaya etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of nanotechnology workshop organized in a science center on secondary school students' understanding of nanoscience
- Tez No: 578652
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER YAZICIGİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Kimya, Science and Technology, Education and Training, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Toplumun fen öğrenme deneyimlerini daha iyi anlaması ve uygulaması için fen eğitiminin kapsamlı bir şekilde geliştirilmesi gerekmektedir. Son yıllarda bu gelişimin sağlanmasında informal öğrenme ortamlarının yeri önemsenmektedir. Bu ortamda yaşanan deneyimlerin daha fazla sorgulamaya, eğlenerek öğrenmeye ve fen öğreniminin kişisel olarak ilgili ve faydalı olabileceğine dair bir his oluşturduğuna inanılmaktadır. İnformal öğrenme ortamlarının en iyi örneklerinden biri bilim merkezleridir. Belirli öğrenme hedefleri göz önünde bulundurularak tasarlanan, fen öğrenimini kolaylaştırmak ve katılımcıların öğrenme deneyimlerini yorumlamalarına teşvik etmek için oluşturulan sergi düzenekleri bilim merkezlerinin önemli öğeleridir. Bu çalışmada; bir bilim merkezinde yeni teknolojilerin anlatıldığı Yeni Ufuklar sergi galerisinde yer alan nanoteknoloji konulu sergi düzenekleri ile nanoteknoloji etkinlikleri ilişkilendirilmiş ve uygulanan etkinliklerle bu teknolojiye ait kavramların anlaşılması araştırılmıştır. 109 öğrenciden oluşan katılımcılar için 6 farklı etkinliğin bulunduğu atölye çalışması tasarlanmıştır. Araştırmada öğrencileri aktif kılan ve kavramsal öğretimi önceleyen öğretim yöntemlerinden tahmin et-gözle-açıkla (TGA) kullanılmıştır. Bu yönteme göre hazırlanan atölye kitapçığı ile öğrencilerin sergi galerisinde ve laboratuvar ortamında etkin olması sağlanmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması kullanılmış ve veri analiz yöntemlerinden tematik analiz kullanılarak veriler kodlanıp kategoriler oluşturulmuştur. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre, TGA yöntemi kullanılarak sergi düzenekleri ile birleştirilen nanoteknoloji etkinliklerini uygulayan öğrencilerde makroskopik düzeyde kavramsallaştırmadan tanecik düzeyinde kavramsallaştırmaya doğru bir geçiş olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Society needs to develop science education comprehensively in order to understand better and apply science learning experiences. In recent years, the importance of informal learning environments has been taken into consideration in achieving this development.It is believed that the experiences in this environment create a sense of questioning, learning with fun and science learning that can be personally relevant and beneficial. One of the best examples of informal learning environments is science centers. Exhibits designed to facilitate learning of science and to encourage participants to interpret learning experiences, designed with specific learning objectives in mind, are important elements of science centers. In this study; nanotechnology exhibitions related to nanotechnology in the New Horizons exhibition gallery where new technologies are explained in a science center were associated with nanotechnology activities and the understanding of the concepts related to this technology was investigated. A workshop with 6 different activities was designed for the participants of 109 students. Predict-Observe-Explain (POE), which is one of the teaching methods that makes students active and prioritizes conceptual teaching, was applied in this study. The booklet for workshop prepared according to this method enabled students to be active in the exhibition gallery and laboratory environment. Case study, one of the qualitative research methods, was used in the study and the data were coded and categories were formed using thematic analysis. According to the findings of the study, it was observed that students who applied nanotechnology activities combined with exhibits using POE method, have a transition from conceptualization at the macroscopic level to the conceptualization at the particle level.