Mobil satış yapan işletmelerde maliyet etkinliği analizi ve örnek bir uygulama
Cost efficiency analysis and sample application in mobile selling companies
- Tez No: 578666
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Maliyet etkinliği kavramı, bir ticari işletmede toplam maliyetlerin ne ölçüde minimize edildiğini gösterir. Bu amaçla, toplam üretim maliyetlerinin toplam üretim miktarına veya değerine (katma değer) bölünmesi ile maliyet etkinliği hesaplanabilir. Maliyet etkinliği analizi ile ilgili askeri alanda, sağlık yönetimi alanında, tarım sektöründe, fabrikalarda, demir yolu işletmeciliği gibi pek çok alanda akademik çalışmalar yapılmaktadır. Mobil-seyyar olarak satış yapan işletmelerin gelir ve maliyetlerini ayrıntılı olarak takip etmek ve belirlemek, sabit lokasyonda faaliyet gösteren işletmelere göre çok daha zordur. Maliyetleri oluşturan gider kalemleri hem çok daha fazladır hem de değerleri değişkendir. Bu tür işletmelerin kâr-zarar durumunu takip etmek son derece güç olmaktadır. Bu tez çalışmasında mobil olarak satış yapan örnek bir işletme belirlenerek gelir ve maliyet girdi dataları alınmış, geliştirilen bir yazılım algoritması ile maliyet etkinliği analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of cost efficiency indicates that total costs are minimized to what extent in a company. For this purpose, cost efficiency can be calculated by dividing total production costs to total production quantity or value (added value). Academic studies with regard to cost efficiency analysis are carried out in many areas such as the military, health management, agriculture, factories and railway management. The monitoring and determination of income and costs at mobile selling companies are much more difficult compared to enterprises at fixed locations. The costs consist of expenditure items in mobile selling companies are both numerously and their values are variable. It is extremely difficult to monitor the profit-loss situation of such companies. In this thesis, the income and cost input data of a reference mobile selling company were taken, and cost efficiency analysis was performed with a developed software algorithm.