Biyodizel yakıt karışımlarının ve püskürtme basıncının motor performansına ve yanmaya olan etkileri.
The effects of biodiesel fuel blends and injection pressure on engine performance and combustion.
  1. Tez No: 578665
  2. Yazar: FARUK BAKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ETEM GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Dünya genelinde motorlu taşıt sayısı giderek artmaktadır. Son zamanlarda elektrikli araç teknolojisi ilerleme eğilimine girse de içten yanmalı motorlara göre üstünlükleri yeterli seviyede değildir. Günümüzde motorlu taşıtlar çoğaldıkça enerji ihtiyacı da o ölçüde artmaktadır. İçten yanmalı motorlar için enerji ihtiyacı petrol kaynaklı ürünler ile elde edilmektedir. Her geçen gün artan motorlu taşıtlar dikkate alındığında petrol rezervlerinin hızla tükendiği görülmektedir. Bu sebeple bilim dünyası alternatif yakıt olanaklarını araştırmaya başlamışlardır. Yapılan araştırmalarda bitkisel veya hayvansal yağlardan üretilebilen biyodizel yakıtı üzerinde durulmuştur. Biyodizel, bileşenlerinde oksijen bulunan, ancak sülfür bulunmayan ve zehirleyici olmayan, doğada çözünebilir olan yenilenebilir bir alternatif dizel motor yakıtıdır. Standart dizel yakıttan daha az karbon monoksit ve hidrokarbon çıkardıkları görülmüştür. Dizel motorlarda farklı ilave bir düzenek ihtiyacı olmadan kullanılabilmektedirler. Dizel motorlarda performansı, yakıt sistemi özelliklerini ve yakıtın yanma kalitesini önemli ölçüde etkilemektedir. Bu çalışmada, standart dizel yakıt ile mısır yağı metil esteri (biyodizel) karışımının, tek silindirli dizel motorda yanma karakteristiklerine olan etkileri deneysel olarak incelenmiştir. Deneyler standart dizel yakıta %10, %20 ve %50 oranlarında katılan mısır yağı metil esteri yakıtı ile 210 bar ve 230 bar enjektör basınçlarında 2,5 Nm, 5 Nm, 7,5 Nm ve 10 Nm tork değerleri ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The number of motor vehicles is increasing worldwide. Although electric vehicle technology has recently tended to progress, its superiority over internal combustion engines is not sufficient. Today, as the number of motor vehicles increase, so does the need for energy. The energy requirement for internal combustion engines is obtained by petroleum products. Considering the increase in the number of motor vehicles, oil reserves are depleting rapidly. For this reason, the science world has begun to explore alternative fuel possibilities. In researches, biodiesel fuel which can be produced from vegetable or animal oils has been emphasized. Biodiesel is an alternative diesel engine fuel that contains oxygen, that is sulfur-free, non-toxic, biodegradable and renewable in nature. They emit less carbon monoxide and hydrocarbons than diesel fuel. They can be used in diesel engines without the need for any additional devices. The performance of diesel engines is significantly affected by the spray system characteristics and the quality of the fuel injected. In this study, the effects of standard diesel fuel and corn oil methyl ester (biodiesel) mixtures on combustion characteristics in a single cylinder diesel engine are investigated experimentally. Tests were carried out with corn oil methyl ester fuel added to the standard diesel fuel with 2.5 Nm, 5 Nm, 7.5 Nm and 10 Nm torque at 210 bar and 230 bar injector pressures in 10%, 20% and 50% rates of volumes.