İstanbul üniversitesi Fen Fakültesi Herbaryumunda bulunan bazı tıbbi bitkilerin araştırılması
Some medical plants available in Herbarium of İstanbul University Biology Department botany division
  1. Tez No: 578679
  2. Yazar: EMEL CANSU ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİYE ARAS PERK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Herbaryumunda bulunan bazı tıbbi bitkilerin kullanım amaçları ve etken maddeleri anlatılmıştır. Şüphesiz Herbaryum'da bulunan tüm bitkilerin sayı itibarıyla çalışılması olanaksızdır. Bu nedenle herbaryumda bulunan 77 bitki ele alınmıştır. Ülkemiz bitkisel zenginliğinin değerinin bilinmesi ve korunması amaçlanmıştır. Lamiaceae, Asteraceae, Boraginaceae, Rosaceae gibi familyalarla çalışılmıştır. Acorus calamus, Achillea millefolium, Artemisia absinthium, Ballota nigra, Berberis vulgaris, Borago officinalis, Cichorium inthybus, Cupressus sempervirens, Digitalis lamarchii, Fumaria officinalis, Galium verum, Juglans regia, Salix alba, Taxus baccata gibi bitkiler ele alınmıştır. Ekolojik planlamalarda botanikçi, biyolog, eczacı, doktor gibi meslek dallarına önem verilmesi, dış ticarette tıbbi bitkilerin üretim standardizasyonunun arttırılarak rekabet gücünün arttırılması, konumsal ve coğrafi haritaların yapılıp alan planlamalarına uygulanması gerekliliği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, some of the medicinal plants in the Istanbul University Faculty of Science Faculty Herbarium and their using purposes and active ingredients were explained. Without a doubt it is impossible to study all the plants in the herbarium since their large number. For this reason, only 77 of them were examined. With this study it is aimed to acknowledge value of the richness of our country's flora and protection of it. Families such as Lamiaceae, Asteraceae, Boraginaceae, Rosaceae were studied. Plant species such as Acorus calamus, Achillea millefolium, Artemisia absinthium, Ballota nigra, Berberis vulgaris, Borago officinalis, Cichorium inthybus, Cupressus sempervirens, Digitalis lamarchii, Fumaria officinalis, Galium verum, Juglans regia, Salix alba, Taxus baccata were investigated. Emphasis was made on importance of occupational branches such as botanists, biologists, pharmacists, doctors on ecological planning, increasing the competitiveness by increasing the standardization of medicinal plants on foreign trade and making spatial and geographical maps and applying them to field planning.