Görme engelli öğrencilerin ailelerinin, olağan gelişim gösteren akranlarının, akran ailelerinin, öğretmenlerinin, görme engelli öğrencilere ilişkin tutumları
The attitudes of visual impairment students' peers with a medi̇ocre development, parents of these peers, teachers and parents towards visual impairment students
- Tez No: 578678
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU ARSLANTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu araştırmanın amacı kaynaştırma sınıflarında bulunan görme engelli öğrencilerin olağan gelişim gösteren akranlarının ve akran ailelerinin görme engelli öğrencilere ilişkin tutum düzeylerinin incelenmesi ve bu tutum düzeylerinin kişilerin bazı özelliklerine göre farklılık gösterip göstermediğinin belirlenmesidir. Aynı zamanda görme engelli öğrencilerin okula karşı tutumlarının, ailelerinin ve öğretmenlerinin kendilerine karşı tutumlarının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda araştırmada akran ve akran ailelerinin tutumlarının araştırılması için nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmış ve görme engelli öğrencilerin kendilerinden, ailelerinden ve öğretmenlerinden görüş almak için nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması kullanılmıştır. Antalya İli Milli Eğitim Müdürlüklerine bağlı Muratpaşa, Konyaaltı ve Kepez İlçesinde bulunan okullar araştırmanın çalışma evrenini oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise bu okullarda öğrenim gören 476 öğrenci ve 476 öğrenci ailesi oluşturmuş ve veri toplanmıştır. Aynı zamanda derinlemesine görüşme yapmak için 15 görme engelli öğrenci, sınıfında görme engelli öğrenci bulunan 19 öğretmen ve görme engelli öğrencilerin aileleri ile görüşme yapılmıştır. Anne-babalar ile eğitimcilerin kaynaştırmaya yönelik tutumlarını anlamak amacıyla oluşturulan 'Normal Gelişim Gösteren Çocukların Ailelerinin Engelli Öğrencilere Yönelik Tutum Ölçeği' ile olağan gelişim gösteren öğrencilerin sınıflarında yer alan engelli öğrencilere yönelik tutumlarını belirlemek amacıyla 'Normal Gelişim Gösteren Çocukların Engelli Öğrencilere Yönelik Tutum Ölçeği' kullanılmıştır. Görme engelli öğrencilerin ailelerinin çocuklarına karşı tutumlarını ifade eden yarı yapılandırılmış ve yapılandırılmamış görüşme formu kullanılarak görme engelli aileleri ile görüşme yapılmıştır. Öğretmenlerin kaynaştırma eğitimine yönelik tutumlarını ifade eden yarı yapılandırılmış ve yapılandırılmamış görüşme formu kullanılarak sınıfında görme engelli öğrenci bulunan öğretmenler ile görüşme yapılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre olağan gelişim gösteren öğrenci ailelerinin görme engelli öğrencilere yönelik tutumları artıkça olağan gelişim gösteren öğrencilerin de görme engelli akranlarına yönelik tutumlarının arttığı belirlenmiştir. Ailelerin görüşüne göre görme engelli çocukların baston kullanmak istemedikleri, kabartma harita vb. materyallerin artırılması gerektiği, ses kayıt cihazı veya telefon kullanmanın dersleri takip açısından önemli olduğu belirtilmiş ailelerin görme engelli öğrencilerin eğitimi hakkında bilgilendirilmeleri ve daha bilinçli hale getirilmeleri önerilmiştir
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the attitudes of visual impairment students' peers with a mediocre development, parents of these peers, teachers and parents towards visual impairment students in inclusive classes and determine whether the extent of these attitudes show differences in accordance with some particular features of individuals. In addition, it is aimed to determine the attitudes of both visual impairment students towards school and of their teachers and parents towards visual impairment students. For this reason, the study used survey model which is one of the quantitative research methods in order to investigate the attitudes of peers with a mediocre development and parents of these peers, and a case study among qualitative research methods in order to have opinions from visual impairment students, parents and teachers of these students. The target population of the study was composed schools located in Muratpaşa, Konyaaltı and Kepez districts affiliated with the Directorate of Antalya National Education. Regarding the sample, the data was gained by 476 students studying at these schools and 476 parents of these students. Also, 15 visual impairment students, 19 teachers having a visual impairment student in their classes and parents of these students were interviewed in order to have an in-depth analysis.“The Attitude Scale of Parents Having Children with a Mediocre Development towards Visual İmpairment Students”was used in order to understand the attitudes of parents and teachers towards inclusion, and“The Attitude Scale of Children with a Mediocre Development towards Visual İmpairment Students”was used in order to understand the attitudes of children with a mediocre development towards visual impairment students. The parents having visual impairment children were interviewed by means of the structured interview form describing the attitudes of the parents having visual impairment children towards their own children. The teachers having a sight-disabled student in their classes were interviewed by means of an unstructured interview form describing their attitudes of teachers towards inclusive education. According to the results, as the attitudes of parents having children with mediocre development towards visual impairment students have increased, the attitudes of children with a mediocre development towards their visual impairment peers have increased in a similar vein. Parents emphasized that visual impairment students are unwilling to use walking stick and the educational materials such as relief map should be enhanced, and the use of recorder or phone are important to be able to follow lessons. Moreover, they suggested that parents should be informed about and be more aware of the education of visual impairment students.