Mekanik boyun ağrısı olan bireylerde servikal ve skapular egzersizlerin ağrı, yaşam kalitesi ve skapular diskineziye etkisi
The effect of cervical and scapular exercises on pain, quality of life and scapular dyskinesia in individuals with mechanical neck pain
- Tez No: 578688
- Danışmanlar: PROF. DR. FERYAL SUBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı; mekanik boyun ağrısı olan bireylerde servikal bölge odaklı konvansiyonel fizyoterapi ve rehabilitasyon yaklaşımının yanında servikal bölgeye ilave olarak skapular bölgeyi de içeren iki farklı egzersiz programının etkinliğinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya mekanik boyun ağrısıyla başvuran yirmi dört (n:24) birey dahil edildi. Çalışmamız Özel Bostancı Tıp Merkezi'nde yapıldı. Çalışmaya katılanlar rastgele 2 gruba ayrıldı ve Grup 1 ve Grup 2 şeklinde adlandırıldı. Her iki gruba konvansiyonel fizyoterapi ile birlikte servikal egzersizler uygulandı, Grup 2'ye ilave olarak skapular egzersizler verildi. Egzersizler 5hafta boyunca haftanın 3 günü fizyoterapist tarafından yaptırıldı. Çalışmaya başlamadan önce sosyodemografik bilgi formu hastalar tarafından doldurulup; Görsel Analog Skala, Boyun Disabilite İndeksi, SF-36, Skapular Diskinezi Testi, Lateral Skapular Kayma Testi ve Pektoralis Minör İndeksi'ne bakıldı. Aynı testler 5 haftanın sonunda tekrar edildi. Elde edilen veriler nonparametrik ve parametrik testler kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
. The aim of this study; The aim of this study was to compare the effectiveness of two different exercise programs including scapular region in addition to cervical region in addition to conventional physiotherapy and rehabilitation approach focused on cervical region in individuals with mechanical neck pain. Twenty-four individuals(n: 24) with mechanical neck pain were included in the study. Our study was conducted in Bostanci Medical Center. Participants were randomly divided into two groups and named as Group 1 and Group 2. In both groups, cervical exercises were applied with conventional physiotherapy and scapular exercises were given to Group 2. Participants were randomly divided into two groups and named as Group 1 and Group 2. In both groups, cervical exercises were applied with conventional physiotherapy and scapular exercises were given to Group 2. The exercises were performed by the physiotherapist 3 days a week for 5 weeks. Before starting the study, sociodemographic information form was completed by the patients; Visual Analog Scale, Neck Disability Questionnaire, SF-36, Scapular Dyskinesia Test, Lateral Scapular Slip Test and Pectoralis Minor Index were evaluated. The same tests were repeated at the end of 5 weeks. The obtained data were analyzed using nonparametric test.