Kardiyopulmoner bypass sırasında micro-RNA değişimi
Micro-RNA change during cardiopulmonary bypass
  1. Tez No: 578687
  2. Yazar: TÜLAY AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Açık kalp ameliyatlarının kansız ve hareketsiz olarak uygulanabilmesi için kalp akciğer makinesi kullanılmaktadır. Hastadan alınan venöz kan kalp akciğer makinesine alınıp oksijenlendikten sonra tekrar hastanın aort damarından dolaşıma dönmesi sağlanmaktadır. Bizim yaptığımız bu çalışmamızdaki amacımız kardiyopulmoner bypassın mir-34a, miR-15a, miR-320a ekspresyonu üzerine etkisi araştırmak Ocak 2018 - Haziran 2018 tarihleri arasında elektif şartlarda açık kalp cerrahisi uygulanan 15 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya katılan 15 hastadan preoperatif ve operasyon esnasında ve operasyon sonrası 24 saat alınan kanlarda çalışma yapıldı. Çıkan sonuçlara göre mir-34a, miR-15a, miR-320a ameliyat öncesine göre ameliyat esnasında gen ekspresyonu artmakta ve operasyon sonrası bu değerler azalmaktadır. Litaratürde bu değerler çalışılmamış olup diğer çalışmalara yön gösterici olcağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Heart-lung machine is used to perform open heart surgery without blood and motion.The venous blood taken from the patient is taken to the heart lung machine and after oxygenation, the patient is allowed to return to the circulation from the aorta. The aim of this study is to investigate the effect of cardiopulmonary bypass on the expression of miR-15a, miR-320a and miR-15a. Fifteen patients who underwent open heart surgery under elective conditions between January 2018 and June 2018 were included in the study. Fifteen patients who participated in the study were operated preoperatively and 24 hours after the operation and after the operation. According to the results, miR-15a, miR-15a, miR-320a increased gene expression during surgery compared to preoperative period and these values decreased after the operation. These values are not studied in litarate and we believe that other studies will be a guide.