Geleneksel konut mimarisinde cephe düzeyinde malzeme ve biçim incelemesi
  1. Tez No: 57870
  2. Yazar: BİRGÜL ÇAKIROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
“Geleneksel Konut Mimarisinde Cephe Düzeyinde Malzeme ve Biçim İncelemesi”adlı bu araştırma, Trabzon'un Akçaabat ve Sürmene İlçelerinde kentsel alanda yapılmıştır. Bu tez, altı konu başlığında toplanarak sonuçlandırılmıştır. Birinci bölümde; konuya giriş yapılarak problemin tanımı ve çalışmanın amacı belirtilmiştir. İkinci bölümde; geleneksel yapı hakkında bilgi verilerek yapı malzemesinin tanımı sınıflandırılması, tarihsel gelişimi, malzemenin mimari etkisi ile Anadolu'da geleneksel malzemeye dayalı mimari hakkında genel bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde ; araştırmada kullanılan yöntem ve teknikler belirtilmiştir. Dördüncü bölümde; yapılan çalışmalar yer almaktadır. Bu bölüm iki aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada Akçaabat ve Sürmene İlçeleri hakkında genel bilgiler verilmiştir. İkinci aşamada araştırmaya dahil alanlarda tespit edilen geleneksel konutlara ilişkin bulgular; fotoğraf, şekil ve açıklamalarla birlikte sunulmuştur. Beşinci bölümde; bulguların irdelenmesi ve değerlendirmesi yapılmıştır. Altıncı bölümde; araştırma sonucunda ulaşılan sonuçlar ve sonuçlara bağlı olarak uygun görülen öneriler yapılarak çalışma sonuçlandırılmıştır. Anahtar Kelimeler : Geleneksel Konut, Malzeme, Sürmene, Akçaabat, Kültür, Cephe, Teknik, Biçim. V
Özet (Çeviri)
The Study on Material and Form of the Face of Traditional House. This study, titled as Material Usage in Traditional Architecture, is done in Akçaabat and Sürmene districts of Trabzon.The presentation of this thesis is organized under six chapters. The first chapter gives an introduction to the problem and explains the purpose of the study. The second chapter contains general information about traditional houses introduction, of traditional construction materials, and classification. In the third chapter methods and techniques that are used for this study are given. The fourth chapter contains the main body of this study. General information about Akçaabat and Sürmene is given in the first half of this chapter. In the second half, findings about the traditional houses in the selected districts by giving illustrations, photographs and explanations. The fifth chapter gives discussion and evalution of the results. The sixth chapter presents the conclusions of the research and gives appropriate recommendations based on conclusions of the study for the further research. Key Words : Traditional House, Materials, Sürmene, Akçaabat, Culture, Facade, Technique, Face VI