SSL sertifikaları ile NTP' nin güvenliğine yeni bir yaklaşım
  1. Tez No: 578711
  2. Yazar: MUSTAFA KÖĞÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENSAR GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Güvenliği Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgi Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Zaman ve Zaman senkronizasyonu, özellikle zamana duyarlı işlemleri yapan bilgisayar ağları için önemlidir. Tüm veri merkezleri, borsalar, finans kuruluşları, endüstriyel ağlar, ticari uygulamalar, e-posta ve iletişim ile ilgili istemci ve sunucular, aktif dizin hizmetleri, kimlik doğrulama mekanizmaları, kablolu ve kablosuz iletişim için son derece önemlidir. NTP, bir ağdaki tüm cihazları senkronize etmek için tek bir zaman kaynağı kullanarak çalışır. Bilgisayar ağları birbirleriyle zaman dilimleri arasında ve sık sık dünyanın diğer tarafından iletişim kurarken, bu ana zamanın sadece her yerde olması gerekmemekte, aynı zamanda oldukça hassas olması gerekmekte, aksi halde dünyanın farklı yerlerinde ağlar farklı zamanlarda çalışabilir. NTP gibi yaygın internet protokolleri protokolün işleyişine zarar vermek ya da hizmeti kesintiye uğratmak için rutin olarak saldırgan girişimlere maruz kalabilmektedir. Bu çalışmada protokolün aksatabilecek wiretap (araya girme) ve middleman (aracı) işlem- lerinden korunmak adına simetrik anahtar ve açık anahtar kriptografisi de dâhil olmak üzere NTP'nin güvenliğinin geliştirilmesi ve zaman bilgisinin kopyalanarak, değiştirilerek ve tekrarlamak suretiyle yapılacak ataklara karşı koruma sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Time and the Time Synchronization are very important especially for the computer networks performing time-sensitive operations. It is very important for all the datacenters, exchange markets, finance companies, industrial networks, commercial applications, e-mail and communication-related clients and servers, active directory services, authentication mechanisms, and wired and wireless communication. The NTP acts as a single time source in order to synchronize all the devices in a network. While the computer networks communicate with each other between different time zones and different locations on the earth; the main time doesn't need to be the same all around the world but it must be very sensitive otherwise the networks at different locations might work on different times.