Chufa (cyperus esculentus L.) yağ bitkisinin, menemen koşullarında verim ve yağ özellikleri üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 6107
  2. Yazar: A.ZİYA SAKINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ H. EMİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
-29- VI. ÖZET 1987 yılında, Menemen koşullarında, Chufa yağ bitkisinin(Cyperus esoulentus L. ) değişik ekim zamanlan ve sıra aralıklarında verim ve yağ Özellikleri ile ilgili gösterdiği değişiklikler saptanmıştır. Ekim zamanları bölge için ecken, orta ve geç ekim niteliklerini sağlayan 15 Nisan, 1 Mayıs ve 20 Mayıs olarak seçilirken; sıra aralıkları mesafeleri ise 40xl0om., 40x20cm. ve 40x30cm. olarak belirlenmiştir. Çalışmanın değerlendirilmesi iki aşamada gerçekleştirilmişi değişik karakterler, ekim zamanları ve sıra aralıkları bakımından ayrı ayrı ince lenmiştir. Denemenin sonucunu aşağıdaki gibi özetlemek mümkündür. Bitki boyu ekim zamanı açısından değerlendirildiğinde en yüksek boy, 20 Mayıstaki geç ekimlerde elde edilirken, her ekim zamanı birbirin den farklı grupları oluşturmuşlardır. Sıra aralıkları mesafelerinde ise, bitki boyu, en seyrek ekim aralığı olan 40x30cm.de elde edilmiştir. Her sıra aralığı istatistiksel bakımdan birbirinden farklı grupları oluştur muşlardır. Kardeşlenme sayısı bitki boyuna benzer bir sonuç vermiştir. 20 Mayıstaki geç ekimde kardeşlenme sayısı en fazla değere ulaşırken, 1 Mayıs taki ekimle aralarında istatistiksel bakımdan fark bulunamamıştır. Sıra a- ralığı dikkate alındığında ise, en fazla kardeşlenme sayısı seyrek ekim olan 40x30cm. *lik sıra aralığında bulunmuştur. Her sıra aralığı birbirin den farklı grupları oluşturmuştur. Bitki başına yumru sayısı 20 Mayıstaki geç ekimde en fazla bulunur ken, 1 Mayıstaki orta ekim zamanı ile aralarında fark bulunamamış ve her iki ekim zamanı aynı grubu oluşturmuşlardır. 15 Nisandaki erken ekimde ise, yumru sayısı daha az çıkmış ve tek başına bu ekim zamanı en son gru bu oluşturmuştur. Sıra aralığı mesafelerinde ise, yine bitki başına yum ru sayısı en fazla olarak seyrek ekim olan 40x30cm.,lik sıra aralığında bu lunmuştur. Bunu, 40x20om. ve 40xl0om. sıra aralığı takip etmiştir. Bitki başına yaş ve kuru yumru miktarları birbirlerine benzer so nuçlar verdiklerinden birlikte incelenmişlerdir. Ekim zamanları bakımından 20 Mayıstaki geç ekimlerde en yüksek değerler bulunmuştur. 1 Mayıstaki or ta ekim zamanları ile aralarında fark bulunamamış ve her iki ekim zamanı birlikte en önemli grubu oluştururken} 15 Nisandaki erken ekim zamanı ikin- oi sırada ve ayrı bir grubu oluşturarak yer almıştır. Sıra aralıkları dikkate alındığında ise, en yüksek miktarlar seyrek ekim olan 40x30cm. sıra aralıklarında bulunurken; bunu 40x20cm. ve 40xl0ora. sıra aralıkları takip etmiş ve her bir sıra aralıkları ayrı grupları oluş turmuşlardır.-30- Parsel yumru verind ile bunun dekara çevrilmesi ile bulunan dekara yumru veriminde en fazla artış, 20 Mayıstaki geç ekim zamanında bulunurken bunu 1" Mayıs ve 15 Nisandaki orta ve erken ekim zamanları takip etmişi her üç ekim zamanı birbirinden farklı grupları oluşturmuşlardır. Sıra aralıkları mesafeleri dikkate alındığında ise, en yüksek ve rim, sık ekim sayılan 40xl0cm. sıra aralığında elde edilmiştir. Bunu, 40x20 cm. ve 40x30cm. sıra aralıkları izlerken, her biri ayrı grupları oluşturmuşlar dır. Tumruda yağ oranları dikkate alındığında ise, en yüksek yağ oran ları erken ekim olan 15 Nisandaki ekimlerde elde edilirken; bunu 1 Mayıs taki ekim zamanı izlemiş, 20 Mayıstaki ekimlerde bulunan yağ oranları ise bir hayli düşük (j4 14.63) çıkmıştır. Sıra aralıkları incelendiğinde ise, en yüksek yağ oranı 40xl0cm. sık ekimde bulunurken; 40x20cm. ve 40x30cm. 'lik sıra aralıklarında bulu nan değerler birbirine yakın çıkmıştır» Dekara yumru verimi ile % yağ oranları Dirlikte incelenenip dekara yağ miktarı bulunduğunda ise, ekim zamanları bakımından şu durum ortaya çıkmak tadır. Dekara yumru verimi 20 Mayıstaki geç ekimde en fazla bulunmuş, bu ekim zamanında elde edilen yumrulardaki yağ oranlarının daha düşük oranlarda bulun muş olmasına rağmen dekara yağ miktarı açısından en yüksek verim, 20 Mayıstaki geç ekimde elde edilmiştir. Dekara en az yumru elde edilen 15 Nisandaki erken e- kimlerde, yumruların daha yüksek yağ içermelerine rağmen, dekara yağ miktarları baîcimihdan en düşük seviyede kalmışlardır. Sıra aralıkları mesafeleri dikkate alındığında ise 40 x 10 cm. sıra aralığında en fazla yumru elde edildiği halde, yine en yüksek yağ oranı bu sıra aralığında elde edildiğinden, 40xl0cm. sıra aralığı tek başına en önemli grubu oluşturmuştur. Bunu, 40x20cm. ve 40x30om. 'lik sı ra aralıkları ayrı ayrı grupları oluşturarak izlemişlerdir. Chufa yumrularının j£ kuru madde oranlı ise, ekim zamanları açısın dan incelendiğinde farklı bir sonuç vermemesine karşın, sıra aralıkları bakımından sonuç farklı bulunmuştur. En yüksek kuru madde 40x10 cm. sıra aralığında elde edilirken; bunu, 40x20cm. ve 40x30om. sıra aralıkları iz lemiştir* Yukarıda ayrıntılı olarak inoelenmiş olan karakter ve sonuçları, tablo 11 ve 12 de tüm değerler ve gruplamalar verilmek suretiyle özet ha linde gösterilmiştir.-31- e.-i u o S J3 9 1 â ?4 4 !.4 w 3 e e» I S «o s {îr IS I..s I ! 8 ja.h tg Pı I f I S a s. s' s ?« < vo s? » R @ to vo I 4 i i 5? CO M «1 583 cxî 4.A 5 8 « m «4 U> lp> VO * OO *. a ° o\ vo vo rt.* «4 n iri vo ^ ti ob* 4 CO vo f\ M H ç& rt VO 70.73'lük oleik asit nedeniyle, Cnufa yağı zey tiny ağın kimyasal yapısına oldukça benzemektedir.
Özet (Çeviri)
-33- VII. SUMMARY In 1937, in Menemen conditions, it has been determined that Chufa (Oyperus e,soulentus L.) shows the ohanges related to the oharact eristics of it's productivity and oil at different planting dates and planting spaces. The periods of planting has been selected as 15 th April, 1 st Hay and 20 th May which provide the peculiarities of planting such as earlyi middle and late for the region. As for the length of the planting spaces, they are 40xl0om., 40x20 cm. and 40x30cm. This study has been evaluated at two stages. Different charecters has been examined seperately in terms of the periods of planting and plan ting spaces. It is possible to summarise the result of the test like fol lowing* When the length of the plant is observed from the point of the period of planting, while the longest unit is gained in the late planting on 20 th May, each period of planting has been made up the groups which are different from each other. The length of the plant in planting spaces has been gained in the most scarcely space which is 40X30om. Each planting space has made up seperately groups from the point of statistical. The number of tillering has given the same result like the length of the plant. While the number of tillering is reaching the highest value on 20 th May, no difference has been observed with the planting on 1 st May, When the planting spaces has been taken into account, the most num ber of tillering has been found in the rarest planting space which is 40x30cm» Every planting spaoe has made up the groups which are different from eaoh other. While the number of tuber is greatest in the late planting on 20th May, there is no difference from the point of time with the one in the middle planting on 1 st May, besides both date of planting has made up the same group. As for the early planting on 15 th April, it has been ob served that the number of tuber is few and this time of planting by himself has made up the latest group. In the same way, the number of tuber for eaoh plant in the spaces of planting has been gained mostly in the random planting which is 40x30cm. The spaoe of planting whioh is 40x20cm. and 40xl0om. follows the one above. The wet and dry quantities of tubers for each plant has been exa mined together due to they gave the same results. The highest values has been gained in the late planting on 20 th Kay from the point of time of planting. There is no difference between the middle and late planting time from the point of tuber amounts and both of these time of planting has-34- made up tJıe most important group. Ab for the early planting time on 15 th May, it has made up a seperate group and has been situated in the seoond order» In terms of planting spaoes the highest amounts have been found in random planting which is 40x30om. The spaoes of planting of 40x20cm. and 40xl0om. has followed the one above and each space of planting has made up different groups. While thâ highest product in the parcel tuber product and in the one acoording to decar ia most in late planting date on 20 th Kay, midd le and early planting dates on 1 st May and 15 th April follow each other. Besides, each three planting dates have made up different groups from each other. When we look at the distances of planting spaces, the highest product has been gained in the closest planting which is 40x10cm. The space of planting of 40x20cm. and 40x30cm. has followed this and made up groups seperately. The rate of oil in tubers has been taken into account, the high est rate of oil has been gained in early planting on 15 th April, the early planting times on 1 st May has followed this and the rates of oil gained on 20 th May has appeared highly low( per cent 14.63). When the planting spaoes are examined, the highest rate of oil is in close planting which is 40x10cm., and the values found are close each other in the spaces of planting which are 40x20cm. and 40x30cm. The product of tuber to decar has been found more in late planting on 20 th May. Although the rate of oil in tubers on this planting period has been found more less, the highest product has been gained in late planting on 20 May from the point of oil to decar. Although in early planting on 15 April which the product of tuber to decar has been gained least the tubers has involved more oil, they have stayed least level froa the view of oil to decar. The most number of tuber and the highest rate of oil is in the space of planting which is 40x10 cm. so this is the most important group. The spaces of planting of 40x20 cm. and 40x10 cm. have followed this by making up groups seperately. Although the rates of dry materials as per cent of Chuf a tuber haven't been found differently from the point of planting times, but they have been found differently when they were examined according to the spaces of planting. The highest dry material is in the space of planting which is 40x10 cm. and the spaces of plantings of 40x20 cm. and 40x30 cm. have followed this.-35- The oJıarecters and results examined in detail above have been summarized in table 11 and 12 by giving whole values and groups* The rates of Chufa oil are as follow when it is examined from the point of oil acits. The Chufa oil contains per oent 70.73 oleic acid. This oil highly resembles the chemical structure of olive oil becouse it contains per cent 70.73 oleic acid.